Tilos a védett darazsak irtása

A darazsak olyan hártyásszárnyúak, melyek a társas redősszárnyú darazsak, vagy valódi darazsak családjába tartoznak. Egy részük védelem alatt áll, nagyobb részük nem.

Ökológiai szempontból nagyon fontos szerepük van, aktívan vesznek részt például a beporzásban, segítenek a kártevők elleni védekezésben is. A darazsak begyűjtik a különböző hernyókat, bogarakat, ezzel táplálva saját lárváikat. Sajnos vannak olyanok is, melyek a szorgos méheket támadják (lódarázs).

Mi a különbség a méhek és a darazsak között?

Sokan összemossák a méheket és a darazsakat, teljesen helytelenül. Míg a méhek szőrösek, színük sötétebb, feketés-barnás, addig a darazsak kevésbé szőrösek, 15-20 mm nagyságúak, rajzolatuk sárga-fekete, szív alakú fejük, összetett szemük van, rágószervük annyira fejlett, hogy azzal harapni, marni is képesek.

További alapvető különbség köztük, hogy a méhek fullánkja a potrohuk végével a csípést követően leszakad, ezért ők maguk belepusztulnak a szúrásukba, míg a darazsak fullánkja visszahúzható, többször is képesek döfni. A darazsak egy része nagyon harcias, területüket, főleg fészküket védik.

A darazsak osztályozása

A darazsak egy része magányosan él, velük nem igazán találkozunk. Lényegesen gyakoribbak a társas darazsak, kolóniában élnek, ahol akár 100-200 darázs is lakik egy királynő mellett.

Életük nappal mozgalmas, de sötétedéskor már fészkükben pihennek. Egyes fajtájuk egészségügyi szempontból kártevőnek minősül, mert mindenféle szerves eredetű hulladékra rászállnak, majd megdézsmálják az emberek által elől hagyott élelmiszereket is. Ezzel olyan fertőző betegséget terjesztenek, melyek emésztőrendszerünket támadják. Ilyen például a kecskedarázs, vagy a déli papírdarázs.

Tudnunk kell azonban, hogy léteznek olyan darazsak is, melyek teljesen ártalmatlanok, ha mi békén hagyjuk őket, akkor ők sem bántanak minket. Törvény is védi őket.

Védett darazsak

A teljesség igénye nélkül vizsgáljunk meg néhány védett darázsfajtát.

Az útonállódarazsakat (Batazonellus lacerticida) egyik írásában Arisztotelész is megemlítette. Vörös és fekete színűek, karcsú termetűek, erős lábuk van. Egyszerű fészekben élnek. Jellegzetes, ugráló mozgásúak.

Az óriási tőrösdarázs (Megascolia maculata) Európában is, és Magyarországon is a legnagyobb darázsfaj. Főleg meleg napokon aktív. Hatalmas mérete és hangos zúgása miatt félelmet keltő, de csak végső esetben szúr, ami nem veszélyes. Nagyon félénk, nincs benne agresszivitás.

A fémdarázs (Parnopes grandior), mely nevét ragyogó, fémes fényéről kapta, általában kék, ibolya, zöld vagy piros színű, és jellegzetessége, hogy nem hasonlít darázsra.

A védett darazsak közé tartozik még a nagy smaragdfémdarázs (Stilbium cyanurum) és a szöcskeölő darázs (Sphex rufocinctus) is.

Alapszabály, hogy védett darázs nem irtható, ez alól kivétel, ha olyan tömegben jelennek meg, hogy az emberi életet veszélyeztetik, és nem lehet befogni őket. Ilyenkor fényképes és írásos dokumentáció mellett elvégezhető az irtás.

A darázsirtás folyamatához minden esetben érdemes szakember segítségét igénybe venni, aki kezelni tudja leginkább agresszív fajtákat is, másrész felismeri, ha védett darazsakról van szó.

Hívjon most