Darázsirtó szer vagy profi irtás? Melyik a jobb?

Darazsak jelenléte a ház körül sok tulajdonos számára kihívást jelent, legfőképp, ha fészküket az ingatlan közvetlen közelében, például a tetőszerkezetbe építik. Sokan szembesülnek a darázsirtás megoldásának kérdésével. Hogyan kell kiirtani ezeket a rovarokat? A megvásárolható darázsirtó szer hatékony-e? Esetleg jobb lenne szakembert hívni? Mindkét megközelítésnek vannak előnyei és hátrányai, a döntés mindig az adott helyzettől és körülményektől, az egyéni preferenciáktól és a helyzet súlyosságától függ.

Hol fészkelnek a darazsak?

Darázsfészekre jellemzően eldugott helyeken találunk, éppen ezért sokszor már csak akkor bukkanunk rá, amikor már meglehetősen méretesre építették azt lakói. A fészek helyéről és kinézetérő megállapítható, hogy melyik faj építette azt. Nem árt megvizsgálni kicsit közelebbről a darazsak életmódját, hiszen ezek az ismeretek sokat segítenek a probléma megoldásában.

Életmód

Általánosságban elmondható, hogy a darazsak társas lények, kolóniában élnek, bonyolult társadalmi rendszert alkotva, mely társadalomban minden egyes egyednek megvan a maga feladata. A családot egy királynő, dolgozók és a hímek alkotják. A királynő felelős a peték termeléséért, a dolgozók gondoskodnak az utódok gondozásáról, a fészek karbantartásáról és az élelemszerzésről. A hímeket a királynő párzásra használja és nem vesznek részt a kolónia mindennapi feladataiban.

Léteznek azonban magányosan élő fajok is, melyek más rovarokon élősködnek.

Táplálkozás

Alapvetően ragadozó rovarok, tehát más rovarokkal táplálkoznak, ezen kívül szeretik a magas cukortartalmú nedveket és előszeretettel keresgélnek a háztartási hulladékok között is.

Fészkelés

Fészküket különböző helyeken rakják, attól függően milyen fajjal van dolgunk. Ezek lehetnek a talaj alatt, épületek padlásán, homlokzatán, fákon, faodvakban, bokrokban stb. A fészkek mérete is eltérő nagyságú, az egészen apró képződményektől az embernagyságúig terjed a skála.

Kommunikáció

A darazsak közötti kommunikáció fontos szerepet játszik viselkedésükben. Vegyi anyagokat, például feromont használva jeleznek egymásnak.

Viselkedés

Területüket és fészküket védelmezik más konkurens darazsak és minden veszélyforrással szemben. Harciasságuk a kolónia méretének növekedésével egyenes arányban nő.

Miből tudhatjuk, hogy darázzsal van dolgunk?

A darazsakat leggyakrabban a méhekkel keverik össze, mivel mindkét rovar a szárnyas hártyásszárnyúak rendjébe tartozik és hasonló megjelenésűek bizonyos szempontokból. Azonban fontos megkülönböztetni őket, más az életmódjuk és a szerepük az ökoszisztémában. Néhány kulcsfontosságú különbség a darazsak és a méhek között:

  • A méhek főként nektárral és pollenekkel táplálkoznak melyet virágokból gyűjtenek, ezzel szemben a darazsak főként ragadozók.
  • A méhek általában békésebbek, míg a darazsak hamarabb támadásba lendülnek.
  • Külsőleg a legszembetűnőbb különbség színükben és mintázatukban van. A méhek barnás potrohhal rendelkeznek, testüket szőr borítja mely segít a pollenek szállításában. Ezzel szemben a darazsaknál szemmel alig észrevehető szőrük, színük jellegzetes fekte-sárga csíkos.
  • A méhek testalkata inkább teltebb, míg a darazsak teste hosszabb és keskenyebb.

A darázsfészekre utaló jelek

Intenzív darázsaktivitás

Ha egy adott területen rendszeresen és intenzíven tapasztalható darázstevékenység, például számos darázs repkedése, leszállása egy specifikus pontra, mely pont környezetében bemásznak egy lyukba, az egy potenciális darázsfészket jelezhet.

Darazsak be- és kirepülése

Amennyiben látható, hogy a darazsak folyamatosan be-és kirepülnek egy adott ponton és ez a tevékenység folyamatosan fennáll, szinte biztosra veheted, hogy megtaláltad a fészek bejáratát.

Látható fészek

A darázsfészkek különböző méretű és formájú képződmények és fajtól függően különböző helyeken találhatók meg. Leggyakrabban találkozhatsz földben, faodvakban, padláson, falban és tetőszerkezetben épített fészkekkel, melyek anyaga papír vagy agyagszerű, szintén fajtánkként változó.

Melyik a legjobb darázsirtó szer?

A darázsirtó szer kiválasztásakor több szempontot figyelembe kell vennünk: az adott körülményeket, az alkalmazási célt és az egyéni preferenciákat. Tisztában kell lennünk az összetevőkkel, valamint a darázsirtó szer környezeti hatásaival, kockázatával. Az alábbiakban a leggyakrabban használt fajtákat mutatjuk be:

  • Darázsirtó spray: ezek a permetek gyorsan hatnak és lehetővé teszik a célzott alkalmazást. Kapható hajtógázas és pumpás változatban egyaránt. A gázzal működő irtószer előnye, hogy nagyobb távolságra lehet fújni, nem kell túlságosan megközelíteni a fészket.
  • Darázsirtó por: hosszan tartó, környezetkímélő védelmet nyújtó szer. Előnye, hogy nem gyúlékony, emberekre és melegvérű állatokra nem jelent veszélyt. Közvetlenül a fészek bejáratába kell szórni, lehetőleg olyan időpontban, amikor a darazsak nem aktívak.

A spray és a por formában árusított darázsirtó szer hátrányai, hogy mindkettő vegyszereket tartalmaz, és használat közben ki vagyunk téve egy esetleges darázstámadásnak.

  • Darázscsapdák: ezek a készülékek folyékony csalogatószert tartalmaznak, mely az odavonzott darazsakat csapdába ejti. Csupán fel kell tölteni és kihelyezni a kertbe, majd szükség szerint ki kell üríteni és újratölteni. Előnye, hogy környezetkímélő és használata közben nem vagyunk kitéve a darazsak támadásának.
  • Darázsfészek imitáció: ellenséges darázsfészket imitál az adott területen, amit az arra repülő darazsak elkerülnek. Előnye, hogy teljesen vegyszermentes, csak kiakasztjuk és késő őszig rá sem kell nézni. Hátránya csupán, hogy ha nem helyezzük ki időben tavasszal, akkor nem akadályozható meg, hogy más darazsak befészkeljenek a ház körül.

Darázsirtó szer házilag: tényleg működik?

Amennyiben házilag szeretnél megbirkózni a darazsakkal, a következő tanácsokat mindenképp fogadd meg:

Fontos megjegyezni a megelőzést, lehetőleg ne tarts számukra vonzó élelmiszert szabadon, legfőképp azokon a helyeken, ahol sokat tartózkodsz. A szemetes legyen lefedve, a szabadban nem hagyj édes üdítőt anélkül, hogy lezárnád.

Figyeld meg a darazsak mozgását, hiszen csak így tudod beazonosítani a fészek helyét. Ahol leszállnak és bemásznak egy lyukon, ott a fészek bejárata. Amennyiben ennél a lyuknál nagy aktivitást észlelsz, szinte biztos, hogy megtaláltad a fészek bejáratát.

A természetes repellensek segítenek távol tartani a darazsakat, ilyen a citromolaj, menta vagy szegfűszeg. Ezeknek az illatát nem kedvelik, el fogják kerülni.

Sokat segít, ha még tavasszal helyezel ki úgynevezett „hamis” darázsfészket, de ez csak akkor válik be, ha időben cselekedsz.

Vízzel hígított természetes tisztítószeres permetezés is segít, használd olyan helyeken, mint például a gázóra szekrény. Szintén a számukra kellemetlen szag miatt nem fognak megtelepedni.

Amennyiben minden megelőző akciód ellenére fészket találsz és az nem túl nagy, szóba jöhetnek a darázsirtó aeroszolok, porok használata. Minden esetben figyelmesen olvasd el a használati utasítást, ezek az anyagok károsítják a környezetet és ártalmasak lehetnek az emberi egészségre nem megfelelő alkalmazás során.

A házilag történő irtás kisebb fészkek esetében működőképes, de inkább a megelőzésre fektess nagyobb hangsúlyt, ha meghaladja képességeid az irtás, hívj segítséget.

Mire figyeljünk házi darázsirtás közben?

A darazsak agresszívvá válnak, ha területüket fenyegetve érzik, egy fészek irtószerrel való kezelése során menekülve kirajzanak. A következő veszélyekkel jár, ha házilag kezdeményezed a darazsak irtását:

  • személyi sérülés kockázata
  • egészségügyi veszélyek
  • környezeti károk
  • nem megfelelő hatékonyság

Mikor hívjunk szakembert?

Végső soron a legbiztonságosabb, leghatékonyabb módszer, ha szakembert hívsz, aki megfelelően és hatékonyan képes eltávolítani, illetve kiirtani egy darázsfészket. A kártevőirtó szakembereknek védőruházat és védőfelszerelés áll rendelkezésére, továbbá rendelkeznek megfelelő szaktudással és felszereléssel, hogy hatékonyan és véglegesen likvidálják a fészket.

Darázsirtás után: erre készülj

A darázsfészek helye nagyban befolyásolja egy-egy irtás kimenetelét. Mindenképp a darázspopuláció csökkenését fogod tapasztalni, de pár napig még észlelhető némi aktivitás, ami legkésőbb egy hét múlva teljesen megszűnik.

Darázsirtás után is fontos megelőző intézkedéseket tenni annak érdekében, hogy minimalizáljuk a darazsak visszatérésének lehetőségét. Ez a terület rendszeres ellenőrzését és karbantartását, valamint a potenciális fészkek időben történő azonosítását és kezelését foglalja magában.

Hívjon most