Rejtélyes csípések reggelre: ez állhat mögötte

A pihentető alvás alapvető szükséglet a mentális és fizikális jóléthez. Nincs bosszantóbb annál, amikor rejtélyes csípések teszik tönkre az éjszakát.

A rejtélyes csípések álmatlan éjszakák és ébredéskor bosszantó meglepetések forrásai lehetnek, melyek felvetik a kérdést, hogy mi okozza őket. Ebben a cikkben részletesen körbejárjuk a témát, a csípések beazonosításától kezdve az abban rejlő veszélyekig, és megvizsgáljuk mit tehetünk annak érdekében, hogy megszűntessük a kiváltó okot.

A rejtélyes csípések azonosítása

A szervezet egyedi módon reagál a rovarcsípésekre, melyeket számos befolyásoló tényező határoz meg, például az, hogy milyen fajta rovar okozza és milyen gyakran jelentkeznek a csípések. A rovarcsípések nem kizárólag alvás közben történhetnek, hanem bármely olyan helyen, ahol az ember jelentős időt tölt. A vérszívók rovarok jellemzően a táplálékforrásuk közelében bújnak meg, ami lehet akár a kanapé vagy a fotel is.

A rejtélyes csípések és a szúrás között nem mindig könnyű különbséget tenni. Akkor beszélünk szúrásról, amikor egy rovar olyan szervvel rendelkezik, mint például a darázs fullánkja, amit beleszúr áldozatába. A darázscsípések, szúrások azonnali fájdalommal járnak.

Ezzel ellentétben a rovarok csípése nem feltétlenül érezhető azonnal. Nyálukkal és váladékaikkal okozhatnak tüneteket az emberi testen. Gyakran több óra is eltelhet a csípést követően, mire a tünetek megjelennek.

A rejtélyes csípések okozói

Az elsődleges jel, amelyet mindig figyelembe kell venni, a csípések megjelenése, formája, helye és azok száma. Nézzük meg melyek azok a rovarok, melyek a leggyakrabban előfordulnak az ember közelében:

Szúnyog

Hazánkban körülbelül 50 szúnyogfaj él. Hosszú, kecses testfelépítésű rovar. Az enyhe teleknek köszönhetően mára már olyan fajok is megjelentek, melyek a trópusi éghajlathoz alkalmazkodtak. Egyes fajok súlyos betegségeket terjesztenek, ezért irtásukról gondoskodni kell. Vízben szaporodnak, ezért kis odafigyeléssel meg lehet akadályozni ezt otthonunk környezetében az álló vagy pangó vizek megszüntetésével, letakarásával. A házba való bejutásukat szúnyoghálóval előzheted meg. A szúnyogcsípésre immunrendszerünk heves védekezéssel reagál, mely erős viszketéssel jár. A szúnyogcsípés helyén szinte azonnal kerek dudor keletkezik, gyakran egy kis pöttyel a közepén, mely hamar vörössé, keménnyé válik és megduzzad.

Bolha

A bolhának faja is megtalálható Magyarországon, melyek közül nem mindegyik táplálkozik emberi vérrel. Többségük valamilyen állathoz kötődik, de léteznek többgazdás fajok is. Évszaktól függetlenül képesek szaporodni optimális körülmények között, az emberek alkotta épületek ezért ideális élőhelyek számukra.

Színük a barnától a sötétvörösig változik, méretük 2-4 mm között van. Jellegzetes ugró mozgásukról felismerhetők. Betegségek terjesztésében lehet szerepük, hazánkban azonban ez nem okoz problémát manapság. Csípésükre az emberi szervezet különböző módon reagál. Megjelenése az apró piros foltoktól a gennyes hólyagokig terjedhet, melyek vakarásával sebek keletkeznek.

Pók

A hazánkban megtalálható pókfajok mérgének jelentős része ártalmatlan, ettől függetlenül léteznek olyan fajok is melyek csípése bizony fájdalmat okoz. A tünetek eltérők fajtól, a csípés helyétől, a befecskendezett méreganyag helyétől és mennyiségétől függően. Egyes esetekben két szúrásnyom látható a csípés centrumában, amennyiben nem túl vérbő a terület.

Általánosságban elmondható, hogy kinézete nem különbözik más rovarok csípésétől.

Ágyi poloska

A rettegett vérszívó, mely sokak életét megkeseríti jelenlétével világszerte elterjed, az ember közvetlen közelében évszaktól függetlenül él és szaporodik. A kifejlett ágyi poloska körülbelül 4-7 mm nagyságú, vörösesbarna színű, lapos barázdált potrohhal rendelkezik. Rejtőzködő életmódja miatt nehezen beazonosítható, éjszaka mászik elő táplálkozás céljából. A tápláléka pedig az emberi vér.

Betegségek terjesztéséről nem ismert. Passzív módon terjed, védekezni ellene megelőzéssel lehet. Csípése a fedetlenül maradt testrészeken jelenik meg, kinézete vörös és duzzadt, közepén sötét folttal, továbbá folyadékkal teli hólyagok is előfordulhatnak. Egyes embereknél semmilyen tünet nem jelentkezik a csípést követően.

Kullancs

A világ szinte minden táján megtalálható vérszívó ektoparazita állatok. Emlősök és madarak vérével táplálkoznak, az éhezést jó tűrik. Bakteriális és vírusos betegségeket is terjesztenek, amennyiben a fertőzött kullancs eltávolítása nem történik meg időben a gazdatestből. Csípése esetén nem kell egyből pánikba esni, nem minden egyede fertőző.

Orvoshoz akkor kell fordulni, ha nem tudod eltávolítani magadnak, vagy különböző tünetek jelentkeznek: koncentrikus körök terjedése, izom és ízületi fájdalom, terjedő piros folt, láz, szédülés, fejfájás stb.

Hangya

Megjelenésükre tavasszal, nyár elején lehet számítani. A hangyák mérge igen fájdalmas csípéshez tud vezetni, ami tulajdonképpen szúrás, mivel fullánkjával okozza azt. Az időjárásra és a légnyomásváltozásokra érzékenyek, időről-időre tömegesen megjelenhetnek. Védekezhetünk ellenük takarítással és az élelmiszerek gondos elzárásával. Egy rovar csípése még nem ad okot pánikra, azonban a testet beborító hangyacsípések komoly allergiás reakciót válthatnak ki.

Melyik csípés veszélyes?

A korábban említett rovarok közül az ágyi poloska az, ami nem terjeszt betegségeket vagy nem szennyezi be az élelmiszereket. Ettől függetlenül fizikális és mentális problémát is előidézhetnek jelenlétükkel a nyugodt alvás megzavarása miatt vagy a csípésükre érzékeny embereknél.

Akkor veszélyes egy csípés – függetlenül milyen rovar okozta – ha a bejuttatott méreganyagra allergiás az áldozat, illetve, ha a rovar váladéka baktériummal vagy vírussal fertőzött.

A rejtélyes csípések kezelése

A rovarcsípések általában nem igényelnek kezelést mely alól kivételt jelent, ha a kullancsot el kell távolítani csakúgy, mint a méh fullánkját.

Tanácsos azonban a következő enyhítő kezelések alkalmazása:

  • fertőtlenítés
  • hideg vizes borogatás
  • antihisztamin tartalmú készítmények használata például Fenistil

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha rovarcsípés után az alábbi tüneteket észleli, azonnal forduljon orvoshpz:

  • légzési nehézségek
  • nyelési problémák
  • arc, száj, torok duzzanata
  • szapora légzés és/vagy pulzus
  • szédülés
  • eszméletvesztés

A felsorolt tünetek súlyos túlérzékenységre utalnak, anafilaxiás sokkhoz vezethetnek mely életveszélyes állapot. Ezen kívül keressen fel orvost a következő tünetek megjelenése esetén:

  • a csípés a szem, száj vagy a torok környékén helyezkedik el
  • vörös duzzanat keletkezik mely tenyérnyi vagy annál nagyobb
  • hólyagos vagy gennyes sebfertőzés tünetei jelennek meg
  • megduzzadt nyirokcsomók esetén
  • láz, izom és ízületi fájdalom vagy influenzaszerű tünetek esetén
  • a tíz napon túl gyógyuló csípések esetén

A tettes rovar felderítése

Miután gondosan megvizsgáltad a csípést, gondold végig az előzményeket és a körülményeket. Vizsgáld át a szobát, takarítsd ki a területet, ahol a csípések keletkeztek. Bármilyen apró jelet érdemes lefotózni, ez később jól jöhet a beazonosításnál.

Így előzzük meg a rejtélyes csípéseket!

A megelőzés a legjobb gyógymód minden problémára. Minimalizáljuk környezetünkben a rovarok számára optimális körülményeket amennyire csak lehet, tartsuk rendezetten kertünket, lakásunkat.

Szűntessünk meg minden pangó vizet, az esővíz tárolókat ne hagyjuk fedetlenül. Pár csepp olaj használatával a víztárolókban lévő szúnyog lárvák nem fognak tudni kikelni.

Védekezzünk mechanikus eszközökkel, például rovarháló vagy rovarcsapda használatával.

Használt bútor vagy ruházat vásárlása esetén végezzünk alapos vizsgálatot, kizárólag megtisztított vagy kimosott dolgokat vigyünk be otthonunkba.

Hordjunk megfelelő ruházatot a szabadban töltött tevékenységekhez. Legyen az túrázás, méhészkedés vagy kertészkedés, mindig a megfelelő védőruha javasolt.

Amennyiben nem jutsz dűlőre a beazonosítást illetően, keress minket bátran!

Hívjon most