Szúrós hátsók – darázs bemutató

Nyáron nemcsak a sárga-fekete csík jön divatba bejegyzésünk folytatása.

Darazsak

Nagyon sokféle darázsfaj létezik, Európában nem mindegyik található meg. Amerikában vannak veszélyes fajok, ott a rovarirtó szakembereknek igencsak képzetteknek és elővigyázatosnak kell lenni bizonyos darazsak felismerésében és kezelésében.

Angolul 3 különböző névvel illetik a darazsakat (kicsit diszkriminatív módon már ezzel is különválasztva a fajokat): wasp (darázs), hornet (lódarázs) és yellowjacket (nincs rá magyar megfelelő szó, ellenben találó a szó szerinti fordítása: sárgakabát J – Amerikában található, különösen agresszív faj).

Mindegyik darázsfajban közös, hogy szúrnak. Mégpedig csak a nőstények, mivel a fullánk a nőstényeknél található tojócső módosulása. A darazsak fullánkja kevésbé fogazott, mint a méheké, ezért a darázs képes többször is megszúrni áldozatát, fullánkja nem akad bele az áldozatba, így vissza tudja húzni és nem hal bele a csípésbe.

A több ezer faj közül most két Európában is ismert darázsfajt mutatunk be.

Európai lódarázs (Vespa crabro)

Kinézet: A királynő elérheti a 35 mm hosszúságot, míg a dolgozók kisebbek, körülbelül 25 mm-esek. Fejük barnás, narancsos. Szárnyuk pirosas-narancsos, a potrohuk barna-sárga csíkos. Van egy kis szőr mind a toron, mind a potrohon, de nem olyan szőrösek, mint a méhek.

Fészek: Az egy bejárattal rendelkező papír fészket általában faodvakban, padlásokon, nem használt falfelületeknél építik fel.

Jellemzők: Eltérőek a többi darázsfajtól abban, hogy éjjel-nappal aktívak. A fény vonzza őket. Ragadozók. Néha méheket is megtámadnak. Ellenben egyéb károkozó rovarokat is esznek, így a kertek, farmok hasznos állatainak tartják őket. Agresszívek, szúrásuk akár halálos is lehet az emberre. Ezért ha lódarázsfészek lóg a padlásán, mindenképpen szakemberre bízza az eltávolítását!

Európai papírdarázs (Polistes dominula)

Körülbelül 300 papírdarázs fajt azonosítottak eddig világszerte. Hogy kicsit egyszerűbb legyen az összehasonlítás, nézzük meg az európai papírdarázs, az egyik legelterjedtebb európai faj jellemzőit.

Kinézet: A nőstények szárnyhosszúsága 8,5 -12 mm között lehet, a hímeké pedig 9,5 – 13 mm között. A sokféle faj miatt sokféle színezet fordul elő, de a leggyakoribb a fekete-sárga csíkos mintázat a karcsú, hosszúkás testen.

Fészek: Nevükhöz híven ők is papírfészket építenek, de a lódarázzsal ellentétben esernyő alakú, külső burokkal nem fedett lógó fészekben él a kolónia. Víztől védett helyet keresnek, általában eresz alatt, alig használt épület(rész)ek mennyezetén találhatunk fészket. A természetben faágakról vagy sziklakiszögellésekről lógatva láthatunk darázsotthont.

Jellemzők: Nektáron és kisebb rovarokon élnek, így technikailag hasznos élőlényeknek mondhatjuk őket. Fészküktől távol nem veszélyesek az emberre, ha nem piszkálják őket, nem szúrnak. Akkor lendülnek támadásba, ha az ember túl közel megy az ernyő alakú, nyitott fészekhez. Fájdalmasabb a csípése, mint a méhé, de a bizonyos embereknél fellépő allergiás reakción kívül nem okoz gondot.

Hívjon most