Patkányriasztó: van jobb, tartósabb megoldás

A patkány szó az emberek többségében kellemetlen érzést kelt. Nem szívesen látjuk házunk táján, az otthonunkba bejutott rágcsáló gondolata pedig egyenesen rémisztő. Vannak területek, ahol rendszeresen felbukkannak és van, ahol minden ok nélkül váratlanul megjelennek. A rutinosabbak minden patkányriasztó módszert bevetnek távoltartásuk céljából, de valójában ez lenne a legmegfelelőbb megoldás a patkányok távoltartásában?

Cikkünk célja, hogy segítsünk dönteni ebben a kérdésben.

A patkány jellemzői

Az ember közvetlen környezetében a vándorpatkány és a házi patkány fordul elő leggyakrabban.

A vándorpatkány (Rattus norvegicus), a világ összes táján megtalálható emlős rágcsáló. A XVIII. században teherszállítás során utazott be a világ minden tájára. Egy kifejlett egyed 18-25 cm hosszú, szőrzete szürkés-barna, hasán inkább szürkés-fehér. Fülei rövidek, farka hosszú, mely a vége felé elvékonyodik, szőre gyakran szennyezett. Ezzel szemben a házi patkány picit kisebb, 13-20 cm hosszú, barnás-fekete, sötétszürke hasú. Fülei hosszúak, farka a testénél hosszabb, szőre selymes fényű, tiszta.

Rendkívül alkalmazkodó életmódot él. Szürkületkor válik aktívvá, éjszakai állat. Folyamatosan rág és mindent megeszik, szinte nem létezik olyan külső körülmény, melyhez ne tudna alkalmazkodni.

A nagyvárosokban a csatornahálózatok állandó lakója, létezik olyan nagyváros, ahol nagyobb a patkány populáció az emberekéhez képest. Vidéki környezetben a mezőgazdasági és állattartó telepek környékén okoznak rengeteg kellemetlenséget jelenlétükkel. A hideg idő beálltával azonban bárhol befészkelnek menedéket keresve.

A nőstény patkány 7 hónapos korára válik ivaréretté, ezt követően élete során mintegy 5 alkalommal ellik, alkalmanként átlagosan 10 utódot hoz világra.

Miért veszélyes a patkány?

Több tulajdonsága is veszélyessé teszi ezt a kis termetű rágcsálót:

  • Számos betegséget terjeszthetnek, például szalmonella, leptospirozis vagy hanta vírus. A kórokozók az állat ürülékében telepedhetnek meg, melyek lehetnek baktériumok és vírusok egyaránt.
  • Mivel foguk folyamatosan nő, azt rendszeresen koptatniuk kell. Rágcsálásukkal súlyos károkat tehetnek épületekben, ingóságokban. Egy nagyobb patkánypopuláció lakta területen ez komoly kihívást jelent.
  • Előszeretettel fogyasztanak kisebb testű szárnyasokat megtizedelve ezzel a baromfiudvarok állományát.
  • Mindemellett komoly károkat okozhatnak a mezőgazdaságban is.

A patkánytól meg kell szabadulni!

A környezeti és személyes egészségvédelem érdekében a patkányok irtása jogszabályokban előírt módon kötelező. A köztisztaság fenntartása és a települési környezet tisztaságának biztosítása minden településen meghatározott keretek között működik. Nézzük kinek a kötelessége a rágcsálók elleni védekezésben:

  • Magánterületen az ingatlan tulajdonosának vagy bérlőjének, melyhez kártevő irtó szakember, vagy a helyi önkormányzat segítségét is igénybe vehetjük.
  • Közterületen a közterület fenntartójának a feladata rágcsálók irtása.
  • Vannak kiemelt területek például közintézmények, élelmiszeripari egységek, mezőgazdasági egységek stb., ahol az üzemeltető kötelessége a feladat.

A patkányriasztó előnyei

Több évtizede foglalkozik az erre szakosodott iparág a tökéletes patkányriasztó kifejlesztésével. Túl egyszerűnek tűnik, hogy bedugunk egy szerkezetet a konnektorba, majd hátradőlve várjuk, hogy az tegye a dolgát. Jogosan merül fel mindenkiben a kérdés, hogy akkor miért ekkora a választék ezen a piacon, illetve milyen előnyökkel jár egy ilyen készülék használata?

  • Olyan helyeken is biztonsággal használható, ahol más módszer nem megengedett
  • Nem okoz elhullást, így nincs dolgunk a tetemek elszállításával
  • Környezetbarát
  • Emberekre, háziállatokra nincs káros hatással
  • Nem tartalmaz veszélyes vegyszereket
  • Installálása szaktudást nem igényel

A patkányriasztó különféle típusai

Különböző típusú és hatásmechanizmusú patkányriasztók léteznek, melyek nem merülnek ki az elektromos szerkezetekben. Pontokba szedve nézzük meg melyek ezek.

Elektromos

Az elektromos patkányriasztó elektromágneses impulzusokok kibocsájtásának elve alapján működik, mely pszichésen hat az állatra. Erősen irritálva a hallószerveit és idegrendszerét a patkány el fogja hagyni a területet. Hatótávolsága teljesítménytől függően pár száz négyzetmétert is lefed, tápellátását 230 V-os hálózati áram biztosítja, de léteznek akkumulátorról üzemeltethető berendezések is olyan helyekre, ahol nem áll rendelkezésre hálózati feszültség.

Ultrahangos

Ez az elektromos készülék ultrahangos frekvenciajelek modern technológiájának köszönhetően csendesen és nem mérgező módon működik. A jelek a rágcsálók idegrendszerét befolyásolják. Félelmet, szorongást és dezorientációt okoznak a kezelt területen, ami a hely elhagyásához vezet. A patkányok rendkívüli alkalmazkodóképességüknek köszönhetően hozzászokhatnak e zavaró jelhez, ezért kifejlesztettek olyan típust is, ami állítható frekvenciával is képes működni. Gyakorlati alkalmazása megegyezik az elektromos riasztóéval.

Patkányriasztó spray

Ennél a módszernél sokkal körültekintőbben kell eljárnunk használat közben, léteznek ugyanis természetes illóolajokat és biocid anyagokat tartalmazó készítmények. Hatásmechanizmusát tekintve a speciálisan összeállított anyagok segítségével tartja távol a nem kívánt rágcsálót a kezelt területről, ami lehet:

  • Irritáló szagok

Az állat számára kevésbé elviselhető szagok miatt inkább elhagyja a területet

  • Kellemetlen, ragacsos felületképzés

Használatát követően egy ragacsos filmréteget képez, mely távol tartja a rágcsálót.

Minden felületkezelő anyag használatnál időszakosan meg kell ismételni a kezelést, mivel idővel gyengül hatásuk. Ezt a használati utasítás pontos betartásával tudjuk biztosítani. A módszert leggyakrabban gépjárművek esetében használják.

Házi megoldások

Patkányriasztó módszerek házilag is kivitelezhetők.

Az első és legfontosabb a megelőzés. Egy rendezett porta nem szolgál kellő búvóhellyel a rágcsálók számára, az elzárt élelemhez nem férnek hozzá így nem is fognak megtelepedni. Bármilyen hihetetlennek is hangzik, de sokszor semmi másra nincs szükség csak egy alapos rendrakásra a ház körül.

Bizonyos szagok elriaszthatják a patkányokat. Itt nem a kellemetlen bűz miatti menekülésre kell gondolnunk, hiszen azt tudjuk, hogy cseppet sem zavarja őket. Veszélyt jelentő szagokra például kutya, görény vagy más ragadozók által ott hagyok szagok riasztó hatással bírhatnak. 

A patkányirtás egyéb formái

Minden megelőző óvintézkedést megtettünk, amit lehetett, mégis befészkeltek a patkányok. Hogyan írthatjuk ki őket?

Patkányméreg

A kémiai anyagokkal végzett patkányirtás rendkívül gyakran alkalmazott módszer. Léteznek kereskedelemben kapható patkánymérgek különböző formában:

  • granulátum
  • parafinos blokk
  • pép
  • brikett

Ezeknek a szereknek az alkalmazása során nagyon fontos betartani minden, a gyártó által előírt utasítást. Nem megfelelő, szakszerűtlen használatukkal súlyosan károsíthatjuk környezetünket és egészségünket.

Gázosítás

A védekezés célja elsősorban az adott területen belüli rágcsálók felszámolása. Amíg a helyiség gázosítás inkább egérirtásra, addig a járatgázosítás a patkányok felszámolására alkalmazható módszer. Mindkét esetben kizárólag egészségügyi gázmesteri végzettséggel rendelkező szakember végezhet ilyen eljárást.

Patkányirtás kutyával vagy vadászgörénnyel

A környezet szempontjából a legbiztonságosabb módszer az, ha egy kutyákkal és/vagy vadászgörényekkel dolgozó szakembert kérünk fel a patkány probléma megoldására. Mint minden módszernek, ennek is megvannak előnyei és hátrányai.

Ami biztos, hogy megfelelően képzett állatokkal hatalmas populációk gyérítése, irtása lehetséges. A gyakorlatban a kutyát használjuk, mint indikátort, ő fogja megmutatni hol találhatók a földben lévő fészkek, járatok.

A nem hozzáférhető helyeken segít be a vadászgörény, aki természete révén ösztönösen halad a föld alatti utakban egészen addig, ameddig meg nem találja az almot, ahol vagy megfogja, vagy pedig a fent várakozó kutyák elé űzi a rémült patkányokat.

Legnagyobb előnye ennek a módszernek az azonnali eredmény. Megfelelő körülmények között a kutyával és vadászgörénnyel történő patkányirtás alkalmával több száz kártevő is fogható egy nap alatt.

Valóban a patkányriasztó a legolcsóbb megoldás?

A készülékek ára széles skálán mozog típustól és hatékonyságtól függően. Mielőtt bármilyen módszer mellett dönt, kérje ki rágcsálóirtó szakember tanácsát, mellyel időt és pénzt spórol meg.

Cégünk a rágcsálóirtás terén kiemelkedő eredményeket ér el, legyen az vegyszeres vagy vegyszermentes megközelítés. Keressen bennünket és megoldjuk problémáját!

Hívjon most