Nyest csapda: 5 tipp a hatékony használathoz

A nyestekkel való együttélés nem mindig könnyű, különösen akkor, ha háziállataink vagy ingatlanunk biztonsága kerül veszélybe. Léteznek különböző hatékony védekezési módszerek, melyek közül egyik az élve fogó csapda használata. Nézzük milyen szempontokat kell figyelembe venni, ha valaki nyestet szeretne befogni és áttelepíteni a nyest csapda segítségével.

Miről ismerjük fel a nyestet?

A ragadozó emlősök osztályába tartozó kis termetű, mozgékony állat. A világ számos területén megtalálható, fontos szerepet tölt be az ökoszisztémában.

A nyest külseje

Karcsú teste körülbelül 40-50 centiméter hosszú, lábai viszonylag rövidek. Testét barna szőrzet borítja a mellén lévő jellegzetes fehér folttal, orra világos.

Számos környezetben jól érzik magukat, beleértve az erdőket, mezőket és az emberek által lakott területeket is, legjobban a sziklás nyílt terepeket kedveli. Éjszaka aktívak, ezáltal kiválóan alkalmazkodtak az éjszakai élethez. Tápláléka rágcsálókból, madarakból, azok tojásaiból áll, de nem veti meg a gyümölcsöt sem.

A nyest ürüléke

Az egyik hátrahagyott nyom, amiről beazonosítható ez az állat az ürülék. Mint minden élőlény esetében, a nyest ürülékét nagyban befolyásolja az állat életkörülményei. Jellemzően henger alakú görbülő képletet ürít, általában 1-4 centiméter hosszú és körülbelül fél centiméter széles, mely gyakran tele van magokkal. Gyakran keverik össze a patkány székletével.

Miért veszélyes a nyest?

Jelenlétükkel nem jelentenek közvetlen veszélyt az emberekre, azonban bizonyos esetekben károkat okoznak az állatállományban, ingatlanokban és egyéb ingóságokban.

  • Veszély a háziállatokra nézve

Falvakban, városokban bizony megtizedelhetik a baromfiudvart, illetve szeretik kiszívni a tojások tartalmát. A hátra hagyott üres tojáshéjak szinte egyértelművé teszik, hogy nyest járt a helyszínen.

  • Károk az épületekben

Főleg a fiatal, kíváncsi egyedek hajlamosak rágcsálni, ezzel kárt okoznak az épületek szigetelésében, fa szerkezetében vagy a vezetékekben. Előfordul, hogy az elrágott vezetékek miatt rövidzárlat alakul ki.

  • Károk a járművekben

Előszeretettel keresnek menedéket gépjárművek motorházterében, súlyos anyagi károkat okozva ezzel tulajdonosának.

  • Betegség terjesztése

Bár hazánkban rég nem számoltak be ilyen esetről, de akár veszettséget is képes harapásával terjeszteni.

Hogyan védekezzünk a nyesttel szemben?

A nyest ellen számos olyan irtási mód kering a köztudatban, ami teljesen hasznavehetetlen. Előfordul, hogy valamelyik megoldás sikerrel jár, de lássuk be, ez a véletlen műve is lehet. Nézzünk meg néhány módszer előnyeit és hátrányait.

Mérgezés

Nem véletlenül indítottunk ezzel a példával, ugyanis itt nincsenek sem előnyök, sem pedig hátrányok. Ez az opció szóba sem jöhet, mivel jogszabályba ütközik, csak úgy, mint az állat kilövése. Ezen kívül egy nem szakszerűen kivitelezett kémiai rágcsálóirtás következményei súlyos kockázatot jelent mind az egészségre, mind pedig környezetünkre nézve.

Elűzés

Két lehetőség maradt a kezünkben az elsőt kizárva, ebből az egyik az állat elűzése. Rengeteg módszerről hallottunk már, egyeseknek némelyik bevált, másoknak semmi sem segített.

  • Kutyaszőr: A kutyát ugyan nem kedvelik és nagy ívben elkerülik, a kutyaszőr önmagában nem fog működni. A nyest egy intelligens állat, könnyen felismeri a valós veszélyt.
  • Vizelet: Ha van kutya a kertben, bőven ürít annyi vizeletet, hogy azt egy arra tévedt nyest megérezze. A padlásra befészkelt rágcsáló búvóhelyén egyébként is bőven van már ürülék, a higiéniai okokról nem is beszélve ebben az esetben.
  • Vizes palack: Ezt a módszert a gépjárművek esetében alkalmazzák házilag. Állítólag a palackon megcsillanó napfény ijeszti el az állatot, így nem mászik be az autó motorterébe. Ártani nem ártunk vele, egy próbát megér. Hátrányként az elvesztegetett időt tudnánk említeni ennél a módszernél.
  • Porozás: Számos nyest űző vegyület kapható kereskedelmi forgalomban, folyékony és por formájában is. Mindkettőt a fészek helyén kell a felületre kijuttatni. Működési alapelve, hogy kellemetlen érzést vált ki az állatból a szaga, vagy a szőrzetbe került por, ezáltal el fogja hagyni a területet. Véleményünk szerint a professzionális felhasználásra kifejlesztett por a leghatékonyabb a felsoroltak közül, a kártevőirtó szakemberek az esetek többségében ezt a módszert részesítik előnyben.

Csapda

A másik működőképes megoldás a nyest csapda használata. Ezek speciálisan elkészített ketrecek, kialakításuk lévén a bejutott rágcsáló nem tud kijönni onnan. A csapdákban csalit helyeznek el egy beetetést követően, emiatt meglehetősen időigényes a folyamat. Hátránya még, hogy el kell szállítani a befogott állatot, majd szabadon kell engedni.

Melyik a legjobb nyest csapda?

Az elsődleges szempont nyest csapda vásárlása esetén a minőség legyen. Egy jól elkészített ketrecben „benne van az anyag”, ez súlyán is érződik. Vázszerkezete erős és lehetőleg ponthegesztett acélrácsból készül. Fontos, hogy az ajtaja megfelelő gyorsasággal csapódjon le, illetve a csapda hosszúságának is  jelentős szerep van, ami megakadályozza, hogy kisurranjon az állat az ajtó záródása előtt. A talp részénél a lemezelt kivitelezés is fontos, mivel a csapdába esett állat mindent megtesz szabadulása érdekében.

Figyeljünk arra is, hogy megfelelően beleolvadjon a környezetébe a kihelyezett csapda, emellett kívánatos csalétket helyezzünk bele a nyest számára.

Az árak tekintetében itt is jellemző, hogy a minőséget meg kell fizetnünk. Egy jól működő, használható szerkezet körülbelül 15 – 20 000. forintnál kezdődik.

Hol helyezzük el a nyestcsapdát?

  • Figyeljük meg a nyomokat: Mielőtt elhelyeznénk a nyest csapdát, figyeljük meg a környéken lévő nyomokat. Keressünk lábnyomokat, szőrszálakat vagy ürüléket és ezek alapján válasszuk ki a helyet, de ez a hely mindenképp házon kívül legyen. Gyakran használják megszokott útvonalaikat például falak mentén vagy bokrok alatt.
  • Biztonságos távolság más állatoktól: Tartózkodjunk azoktól a területektől, ahol más kisállatok is előfordulnak. Kárt nem fog okozni csapdánk, de kíméljük őket a felesleges stressztől.
  • A csapda pontos helye: Mindig házon kívül helyezd el, hiszen a fészkétől távolabb keres élelmet.

A nyest csapda hatékony használata

A pontos sorrendet érdemes betartani a sikeres csapdázás érdekében.

  1. Válasszuk ki a csapda helyét az előzőekben leírtak szerint
  2. Gyanakvó állat lévén a nyest nem fog egyből belemenni a ketrecbe, idő kell, hogy hozzászokjon az új tárgyhoz, így azt megfelelően álcázni kell. A ketrec járó felületét el kell takarni homokkal vagy szalmával, de csak annyira, hogy az még be tudjon záródni az ajtó.
  3. A csapda külső részéről sem szabad megfeledkeznünk. A rácsos részt borítsuk be a kertben található avarral, fűvel, a lényeg, hogy minél jobban hasonlítson az állat által látogatott vadászterületekre, fészkekre.
  4. Kulcsfontosságú a megfelelő csali kiválasztása. Erre acélra a legmegfelelőbb az élő állat lenne, de humánus okokból ilyet ne tegyünk. Használjunk tojást, szezonális gyümölcsöt vagy nyers csirkehúst.
  5. A kihelyezést követően ne tegyük bele egyből a csalit. A megfelelő álcázást követően hagyjunk időt az ismerkedésnek, csak ez után „élesítsük”. Miután minden a helyén van, maradjon kint, ameddig szükséges. Már csak a várakozás van hátra, legyünk türelemmel és napi szinten ellenőrizzük a csapdát!

Elkaptuk a nyestet, mi következik?

Szállítsuk el a ketrecben lévő állatot egy 2 km-rel messzebb lévő, lehetőleg a lakott területektől kieső szabad területre és ott engedjük el. Szállítás közben takarjuk le.

Hívjon most