Lódarázs, lódarázs fészek: mit kell tudni róla?

Valószínűleg Te is találkoztál már ezzel a cseppet sem kedvelt kártevővel. A lódarázs egy olyan darázsfaj, amely barna, testén sárga hasi csíkokkal. A robusztus európai lódarázs sokkal nagyobb, mint a hagyományos sárga darázs, és mérete 2-5 cm között változhat. Az európai lódarázs a többi szúrós rovartól jelentősen különbözik, és arról ismert, hogy éjszaka igen aktív. De vajon tényleg annyira veszélyes, mint ahogy kinéz?

Persze nem minden darázs veszélyes, vannak olyanok is, amelyek elsőre nagyon rémisztőnek tűnnek, de mégsem azok, és valójában teljesen ártalmatlanok. A lódarázs pont nem ilyen, és ez a rovar valóban annyira veszélyes, mint amennyire kinéz!

Hogyan néz ki a lódarázs?

Az európai lódarázs körülbelül 2-5 cm hosszúra képes megnőni. Barna színű, sárga csíkokkal rendelkezik a hason és világos színű arccal. Jellemzőjük, hogy törékeny, barnás árnyalatú papír fészkeket építenek rejtett helyeken, például odvas fákon, pajtákban, melléképületekben, házak üreges falain, padlásokon és elhagyott méh kaptárakban.

A lódarázs életciklusa

A királynő ősszel párosodik, és a telet a fák kérge, korhadt fák vagy a talaj alá bújva éli túl. Tavasszal előbújik, és fészkelőhelyet keres. Lerakja tojásait, amelyekből öt-nyolc nap múlva kis lárvák fejlődnek. A következő 12-14 nap alatt a lárva öt stádiumon megy keresztül. Amikor kifejlődik, a lárva selyemszálat készít, hogy beborítsa a sejtet, amelyben tartózkodik. 13-15 nap elteltével a fiatal lódarázs kiharapja magát. Öt-tíz dolgozó kikelése után a királynő abbahagyja a táplálékvadászatot, és az új dolgozók átveszik az irányítást.

Három-négy hét múlva a dolgozók elpusztulnak, és új dolgozók kelnek ki. A lódarázs királynő a fészekbe telepszik, hogy tojásokat rakjon, amelyekből fiatal királynők és hímek lesznek. A dolgozók táplálják a fiatal királynőket és hímeket, nem törődve a királynővel, aki elhagyja a fészket és meghal. Az új hímek ősszel kelnek ki, és körberajongják a fészket, hogy párosodjanak az újonnan kelt fiatal királynőkkel. Nem sokkal a párzás után a hímek elpusztulnak. Az utolsó dolgozók kora ősszel pusztulnak el. A fiatal királynők helyet keresnek a tél eltöltésére, és a ciklus újra kezdődik.

Fontos, hogy a lódarázs nem zavarja az embert, hacsak nem provokálják őt. A dolgozók megvédik a fészkeket, ezért kerüld a fészkeket tartalmazó területek közelségét! Kerüld a gyors karmozdulatokat, és próbálj meg a repülési útvonalukon kívül maradni! Egyesek allergiásak a csípéseikre, és azonnali ellátást kell kapniuk.

A lódarázs éjszaka is aktív!

A lódarázs egész nap és az éjszaka nagy részében aktív. Mivel vonzza őket a fény, ismertek arról, hogy testüket az ablakoknak ütik, így keresve a fényt a beltérben. Ezek a dolgozó lódarazsak – terméketlen nőstények, amelyek feladata a fészeképítés és a lódarázs lárvák táplálékának felkutatása. A dolgozók nappal és éjszaka folyamatosan végzik munkájukat, de a kora reggeli órákban, napfelkelte előtt pihennek. Reggel, a napfelkelte után újra megmozdulnak. A dolgozók nyáron a legaktívabbak, a hideg idő közeledtével pedig elpusztulnak.

A lódarázs fészek és eltávolítása

A fészkek bárhol lehetnek. A leggyakoribb helyek közé tartoznak a fák zugai és üregek, a házak burkolata alatt, valamint a padlásokon és a rejtett kis zugokban. Általában olyan helyet keresnek, amely védelmet nyújt a naptól és az esőtől. Ennek a helynek alkalmasnak kell lennie arra, hogy egy labda méretű papírfészek elférjen benne. Bár a fészek ebből az anyagból épül, amely nagyon hasonlít a hagyományos sárga darázs fészkére, a lódarázs nem szereti, ha bármi is szabadon van belőle. Jobban szereti, ha a fészek teste el van rejtve abban az üregben vagy kis odúban, ahol a fészek építését választotta. Emiatt a fészkeket általában egy fa zugában építi.

A lódarazsak nagy távolságokat tesznek meg a táplálékért. Ahogy a fészkük a nyár folyamán növekszik, úgy növekszik a benne lakók száma is. Miután a tojások kikeltek, a dolgozó és a felderítő darazsak rovar zsákmányt, és édes táplálékot, például mézharmatot keresnek. A legtöbb ragadozó darázzsal ellentétben, amelyek magányosan élnek, a lódarazsak csoportosan vadásznak.

Ha elejtették a kiszemelt rovart, akkor a zsákmányt visszaviszik a fészekbe, és vagy elfogyasztják, vagy elraktározzák a fejlődő darazsak számára. Az édes tápanyagszükséglet kielégítésére a jól megérett gyümölcsöket vagy a mézharmatot is megcélozhatják. A sárga darazsaktól eltérően, amelyek a mézharmatot a növényekről szüretelhetik, a lódarazsaknak nagy mennyiségre van szükségük, és nagy erőfeszítéseket tesznek, hogy megfelelő táplálékot találjanak. Könnyen „átrágják” a fát, és ezt a képességüket arra használják, hogy a fák kérgét lehúzzák, hogy nedvet gyűjtsenek. Ezt nevezik „girizálásnak”, és elpusztíthatják a kiszemelt fákat vagy bokrokat.

A lódarázs fészke nem játék!

Mivel nagyon veszélyesek lehetnek az emberre, a darázsirtás engedélyezett, azonban ehhez mindig szakember segítségét vedd igénybe, házilagos módszerekkel ne kísérletezz! Hiába füstölöd ki, ölöd meg a fészekben lévő darazsakat, ha a királynőt nem sikerül elpusztítanod, a fészek újra épül.

Amennyiben nem értesz ezeknek az állatoknak az elpusztításához, könnyen súlyos sérülés vagy akár halál is lehet a vége, ezért óvakodj a fészkük megtámadásától! Még az egészséges embereknél is anafilaxiás sokk lehet a darázsméreg hatása, nem beszélve az allergiásokról, akiknek akár már egy-két szúrás is végzetes lehet.

Tehát a lódarázs fészek eltávolítása saját kezűleg nem javasolt. A védekezés legjobban úgy érhető el, ha kihívod a kártevőirtót, aki szürkületkor közvetlenül a fészekbe juttatja a megfelelő méreganyagot, így elpusztítva a veszélyes darazsakat!

A lódarázs támadása

A lódarázs legalább két és félszer akkora, mint egy sima darázs, mérete elérheti az 5 cm-t is. Már messziről hallani a hangját, ha épp feléd repül. Sajnos a fullánkjával is nagyot tud szúrni, szinte beledöfi az emberbe, mint egy dárdát.

Az egyik legagresszívebb fajta, ha egy kicsit is veszélyben érzi magát, akkor azonnal támad. Nem engedi, hogy a fészkét bárki is akár 2-3 méterre megközelítse.

Ha csapkodsz, ugrálsz, akkor a lódarázs támadása intenzívebb lesz, és ahol egy lódarázs van, jó esélyed van rá, hogy hamarosan az egész kolónia követni fogja.

A találkozást mindig igyekezz elkerülni! Ha meghallod a jellegzetes dongó-zúgó hangot, azonnal fordulj vissza! Amennyiben mégis megtámadnának, az egyetlen, amit tehetsz, hogy minél kevesebb gesztikulálással a lehető leggyorsabban távolodj el a fészektől! Ha teheted, vegyél le magadról egy ruhaneműt, vagy dobj el valamilyen illatos ételt, gyümölcsöt abban bízva, hogy azt esetleg finomabbnak találják, mint téged.

Ha vízpart közelében vagy, akkor valóban az a leginkább célravezető megoldás, ha beleugrasz a vízbe, és teljesen lemerülsz, a víz alatt arrébb úszol, és csak távolabb jössz fel. Egy feldühödött lódarázs kolóniával szemben ez az egyetlen esélyed.

Uralkodó a lódarazsak között: a lódarázs királynő

A lódarázs euszociális rovar.  Ez azt jelenti, hogy a lódarazsak kolóniákban élnek, amelyekben egy-egy kolónia mintegy 200-400 egyedet számlál.  A kolóniát egy megtermékenyített királynő alapítja, aki tavasszal kel ki a téli álmából. A lódarázs királynő a tél után a régi kolónia egyetlen túlélője, és akkor bújik elő, amikor kora tavasszal végre melegedni kezd az idő.  Ezután meleg, száraz helyet keres a fészeképítés megkezdéséhez.

Amint a fészekhelyet biztosította, tojásokat rak, amelyekből lárvák kelnek ki.  A lárvák fehérjében gazdag táplálékkal (megrágott rovarokkal) táplálkoznak, majd bebábozódnak; metamorfózison mennek keresztül [a testük teljes átalakulása].  A bábból körülbelül két héttel később egy kifejlett darázs munkás bújik elő.  Ezek „steril” nőstény dolgozók, akik átveszik a fészeképítést és a táplálékgyűjtést a következő fejlődő lárvák számára.  A fejlődő kolónia a papírból készült fészekben él (kicsit olyan, mint a papírmasé), és a kolónia növekedésével a szerkezetet is bővíti.  A fészek kialakításához gallyakat, fakérget és más növényi anyagokat törnek fel, rágnak meg és formáznak. Ezt az anyagot a nyáluk ragasztja össze.

A nyáron kikelő lódarázs lárvák vagy termékeny királynők, vagy hímek.  A hímek nem vesznek részt a fészeképítésben, táplálékkeresésben.  Ősszel azonban a hímek és az új királynők elhagyják a fészket, hogy párosodjanak.

A megtermékenyített lódarázs királynő téli álmot alszik, és tavasszal előbújik, hogy új fészket rakjon.  A „steril dolgozók” és a hím darazsak a tél beálltával elpusztulnak. Más társas rovarok kolóniáiban, például a mézelő méhekben a nőstény dolgozók a királynő által kibocsátott feromonok miatt nem szaporodnak. A dolgozó lódarazsak a „sterilitást” úgy kényszerítik ki, hogy fizikailag elpusztítják a dolgozók által lerakott tojásokat vagy az azokat lerakó dolgozókat.

A darázs tápláléka meglepően változatos. A gerinctelen zsákmányállatok széles skálájára vadászhatnak és ejthetnek zsákmányt (bogarak, darazsak, lepkék, szitakötők, rablólegyek – még mézelő méheket is bezsákmányolhatnak).  A darazsak sok szempontból hasznosak, mivel számos kerti és mezőgazdasági kártevőt összeszednek.

A zsákmány nagy részét aztán megrágják, hogy táplálják a növekvő lárvákat.  Cserébe a lárvák készségesen „ürítenek” a kifejlett egyedek számára cukros folyadékot, amellyel azok táplálkozhatnak. A kifejlett egyedek olyan cukorban gazdag forrásokkal is táplálkoznak, mint a fa nedve, nektár és érett gyümölcsök. A nyár végén és ősszel inkább táplálékot „gyűjtögetnek”, mint vadásznak.

Lódarázs irtása házilag? Inkább ne próbáld meg!

Ahogy már fentebb is írtuk, a lódarazsak nagyon veszélyesek lehetnek az emberre, így jobb, ha profi szakember segítségét veszed igénybe! Ha nem sikerül minden darazsat elpusztítani, akkor könnyen rossz vége lehet a darázsirtásnak. Arról nem beszélve, hogy ha a királynőt nem sikerül elpusztítanod, akkor a fészek újraépül.  Úgy védekezhetsz ellenünk leginkább, ha egy tapasztalt kártevőirtó céget bízol meg a feladattal!

Gyakori kérdések

A lódarázs a nevéből adódóan is tekintélyes mérettel rendelkezik, és fájdalmas, komoly duzzanatot okozó szúrása miatt sokan tartanak tőle.

Tényleg veszélyes a lódarázs?

A lódarázs nem különösebben ellenséges az emberrel szemben, de fenyegetés esetén többször is lecsapnak. Támadás esetén csípése fájdalmas, és sok esetben allergiás reakció is felléphet az erre érzékenyeknél.

Mekkorára nő a lódarázs?

A lódarazsak a legnagyobb euszociális darazsak, és megjelenésükben hasonlítanak közeli rokonaikhoz, a sárga darázshoz. Egyes fajok hossza elérheti az 5 cm-t is. A többi darázstól a fej viszonylag nagy felső pereme különbözteti meg.

Hívjon most