Lehetséges a patkányirtás házilag?

A patkány egy rendkívül leleményes állat. Ez a tulajdonsága megnehezíti az irtását. Házilag is megpróbálhatunk megszabadulni tőle, ha csak 1-2 példányról van szó, de nagyobb populáció esetén szakemberhez érdemes fordulni.

Milyen praktikákat használhatunk szakember segítsége nélkül?

Először válasszuk ki, hogy milyen módszert akarunk alkalmazni és pontosan hol. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy hol rejtőzik a rágcsáló, szórhatunk a padlóra lisztet, hogy tudjuk a nyomait követni.

Nem feltétlenül fogunk azonnali eredményt tapasztalni, pár napig vagy akár egy hétig is eltarthat a patkányirtás.

Mérgezett csalétek

Lehet kapni erre a célra készült mérgezett csalétket. Tartsuk szem előtt, hogy a patkány nyugalomban, elrejtőzve eszik és az újonnan menedékhelyére bekerülő táplálékkal kapcsolatban gyanakvó.

Mivel egy óvatos és intelligens állatról van szó, ha egy társa már elpusztult a méregtől, ugyanazzal a módszerrel nehéz lesz csapdába csalni. A méreggel vigyázni kell, mert a többi élőlényre is hat. Veszélyben lehetnek a gyerekek, háziállatok, sőt, a szomszédok házi kedvencei is!

Csapda

Vannak több patkányt élve befogó csapdák, illetve olyanok is, amelyek mechanikusan vagy árammal azonnal elpusztítják az állatot.

A ragasztócsapda is foglyul tudja ejteni a patkányt. Azonban az utóbbi módszert nem mindenki tartja humánusnak, mert életben marad és általában az éhségtől pusztul el. Azt is figyelembe kell venni, hogy az okos patkány hamar megtanulja a ragasztó illatát, és onnantól fogva elkerüli.

Gipszkeverék

Ha egy gipszből, cukorból és lisztből álló elegyet megeszik a patkány, megszomjazik tőle. Ezért tegyünk a keverék mellé egy tál vizet.

Mikor evés után iszik, a gipsz megkeményedik a gyomrában és ettől elpusztul. A kikeveréshez használjunk kesztyűt, mert ha ez a gyanakvó állat érzi az ember szagát, nem fog enni belőle.

Ennél a módszernél is ügyeljünk rá, hogy más állat ne férjen a keverékhez!

Kifüstölés

A rágcsálók nem tudják elviselni az erős, kénes szagokat. A kifüstölés egy átmeneti módszer, mert csak elűzi őket, de ettől nem tűnnek el a környékről. Viszont ez alkalmat biztosít arra, hogy a búvóhelyüket hozzáférhetetlenné tegyük.

Hogyan történik a profi patkányirtás?

Egy profi kártevőirtó rendkívül sok módon képes megközelíteni a problémát, mindig az aktuális fertőzöttségnek, helyszínnek stb. megfelelően. Napjainkban azonban egyre népszerűbbé válik a patkányirtás vadászgörénnyel, ahol vadászgörényeket és kutyákat használnak fel a kártevők kipusztítására.

Ennek nagy előnye, hogy nem kell mérgező anyagokkal foglalkozni, hanem a tökéletesen kiképzett és ösztöneikre hagyatkozó állatok kutatják fel a patkányokat. A segítségükkel olyan területeken is megszüntethető a rágcsálók inváziója, ahol a korábbi mérges, ultrahangos, ragasztós stb. megoldások nem működtek.

 

Hogyan előzzük meg a patkányok elszaporodását?

A megelőzésre nagy hangsúlyt érdemes fektetni, mert a patkányoknak az irtószerekre egyre inkább rezisztenciájuk alakul ki. Tegyünk meg mindent azért, hogy az otthonunk és annak környéke ne legyen ideális menedékük.

Az összes rést és repedést javítsuk ki az épületeink falán, mennyezetén és padlóján. Ne hagyjunk kint kartondobozokat vagy puha anyagokat, amiben a patkányok szívesen alakítanak ki fészket.

A patkányok szeretik a lomos helyeket, ahol el tudnak rejtőzni. Ezért lényeges, hogy a házon belül és körülötte is rendet tartsunk. A szemetet tároljuk zárt, védett helyen.

Rendszeresen ellenőrizzük, hogy nem találunk-e olyan rágcsálókra utaló jeleket, mint például az ürülékük vagy földbe fúrt járataik.

Az élelemhez való hozzáférés motiválja a patkányt, mikor az otthonunkhoz merészkedik, ezért a takarmány, termény és élelmiszercikkek megfelelő tárolása fontos. Mindig azt eszi, ami elérhető. Növényi és állati eredetű táplálékot is fogyaszt, így ne hagyjunk kint semmilyen ételt, belül pedig takarítsuk fel a morzsákat.

Ha tehetjük, ültessünk fokhagymát, hagymát vagy csípős paprikát a kertünkbe, mert ezek irritálják a rágcsálókat. Ezenkívül taszítja őket az ecet, eukaliptusz, borsmenta, citromfűolaj, őrölt feketebors és a kávézacc illata.

Megérzik a ragadozók szagát is. Bár emiatt tarthatják a távolságot az adott területtől, alkalomadtán megharapják a kutyát vagy macskát is. Ezért ne gondoljuk, hogy például egy macska a már kialakult problémát feltétlenül meg tudja oldani.

Ne felejtsük el ellenőrizni a padlást, mert a házi patkányok szeretnek ott rejtőzni. Általában a tetőre nyúló faágakról jutnak fel, így ezeket távolítsuk el a tető közeléből.

Hívjon most