„Közhírré tétetik” – darázsveszély köztereken, zöld mezőkön

Nyáron sokan mennek vízpartra heverészni, ki a természetbe kirándulni vagy akár csak a ház teraszára hűsölni. A belvárosi lakásokban, panelrengetegben élő kisgyermekes anyukák, apukák délután szívesen viszik le csemetéiket a városi parkokba, játszóterekre levegőzni, önfeledten játszani.

Egy szülő azonban 24 műszakos őrző-védő szolgálatot teljesít, hiszen még a rejtett (vagy jól rejtőzködni próbáló) veszélyekre is oda kell figyelnie.

 

Sajnos az utóbbi években megszaporodtak a darazsak, egyre többször találkozhattunk méhekkel, méhrajokkal, darazsakkal a fővárosi parkokban és játszótereken.

Ha vízpartra, strandra megyünk, az ott található, telepített napernyők felhúzásakor járjunk el körültekintően, mert a napernyő vásznának redőibe, a nem zárt végű csövekbe, a napernyők egyéb kis réseibe bújva a fullánkos rovarok megtelepedhetnek. Ha pedig megzavarjuk addigi nyugalmukat, veszélyben érezhetik a fészküket és támadásba lendülhetnek.

 

A fészerben, padláson tárolt bútorokat óvatosan nézzük át, amikor tavasszal, kora nyáron kivisszük őket a teraszra, erkélyre. A huzatba, a háttámlába, kis résekbe bújva elkezdhetik építeni a kolóniát. Aztán az ember meg csodálkozik, hogy miért döngicsél meg zúg a kedvenc nyári fotele a teraszon…

 

Évről évre enyhe a tél, kevesebb fagyot kell átvészelnie a természetnek. Ez azt jelenti, hogy régebben a kártevők és rovarok lárvái, túlélői nagyrészt megfagytak a kemény tél során. A darazsaknál, méheknél jellemzően a leendő királynők telelnek át, ők építik ki később a kolóniát.

Mostanában viszont ezek a rovarok az enyhe teleket a házak szigetelőanyagába fúrt lyukakban, padlások rejtett zugaiban vagy egyéb nem használt, nem bolygatott helyeken nagy számban átvészelik. Tavasszal serényen nekilátnak a fészeképítésnek, kora nyáron pedig ezért látni egyre több darazsat és méhet.

 

Ha a természetbe megyünk kirándulni, piknikezni, legyünk óvatosak és körültekintően válasszunk helyet a pokróc leterítéséhez. Nemcsak a hangyafészkekre kell figyelni, hanem vannak bizonyos darázsfajok, amelyek a föld alá építik a fészküket. Sajnos nagyon komoly sérüléseket tud okozni egy rossz piknikező hely választásából eredő baleset.

 

A darázscsípések elkerülése végett a szabadban mindig csomagoljuk vagy zárjuk el a magunkkal vitt élelmiszereket. A rovarokat vonzzák a szabadon hagyott ételek, cukros folyadékok. Legyen az a pikniken elmajszolt lekváros kenyér vagy egy cukros üdítő a játszótéren, próbáljuk meg nem felhívni a darazsak, méhek figyelmét az édes elemózsiára. Nyári melegben óvakodjunk az édes folyadékok, alkoholos italok üvegből, fémdobozból történő fogyasztásától, nehogy az itallal együtt egy „szúrós vendég” is a szánkba kerüljön.

 

A kisgyerekek nem értik, miért akarják a darazsak megdézsmálni az ő uzsonnájukat, és félelmükben megpróbálják elhessegetni őket, ezzel védekezésre (szúrásra) ösztönözve a fullánkosokat. Ne adjuk meg az esélyét sem egy darázscsípésből eredő allergiás reakciónak.

 

Amennyiben méhkast vagy darazsakat látunk, ne próbáljuk meg eltávolítani a fészket és a rovarokat, hanem értesítsük a köztérért, közterületért felelős hatóságot vagy a saját környezetünk esetében hívjunk szakembert.

Hívjon most