Kezünkben a megoldás a patkányok ellen!

Előző cikkünkben írtunk magáról a patkányok elleni védekezés kevésbé ismert módszeréről, melyet a világ számtalan országában alkalmaznak a mindennapok során. Az éjjellátóval és távcsővel felszerelt légpuskák számtalan olyan területen biztosítják a védekezés hatékony lehetőségét, ahol semmilyen más módszer nem ér a nyomába. Ilyenek legfőképpen az állattartó telepek, vadasparkok, állatkertek, szeméttelepek. Egy angol kártevőirtó kolléga adott riportot egy vadászati szaklapnak arról, hogy egy szarvasmarha telepen milyen hosszas folyamat vezetett el oda, hogy végül a puskázás mellett döntöttek. Sem időt, sem pénzt nem sajnálva felfegyverezték magukat és megkezdték a már más kollégák által feltett videók és írások alapján saját maguk gyors kiképzését. A riport végtelenül izgalmasan írja le tapasztalataikat és próbálja átadni azt, hogy a technikai lehetőségek sokkal többet rejtenek magukban, mint a hagyományosnak tekinthető rágcsálóirtó szeres védekezés. Az élménybeszámoló úgy fejeződik be, hogy egy hét alatt olyan mértékben tettek rendet a szarvasmarha telepen, hogy az utolsó éjszakákon már csak egy-egy patkánnyal találkoztak. Mivel az elmúlt évek során mi magunk is rengeteg időt áldoztunk arra, hogy felkutassuk és megismerjük a patkányok elleni védekezés lehetőségeit és az alternatív megoldásokban rejlő potenciálokat, ezért inkább saját élményeinket osztjuk meg.

Mindenképpen kihangsúlyoznám, hogy több tíz évvel le vagyunk maradva ebben a témában is, melyet már csak az is alátámaszt, hogy az érdeklődőbbek az interneten végtelen mennyiségű videót és cikket találhatnak külföldi weboldalakon. Az, hogy mi még nem adtunk hangot e módszernek az azért van mert a tanulás útjának még magunk is csak az elején vagyunk (más külföldi szakemberekkel szemben), de mindenképpen élen járunk a hazai viszonylatban. Tapasztalásunk, hogy elmaradott az emberek gondolkodása és kevésbé nyitottak még arra, hogy a bio és mechanikai védekezést, mint módszereknek bizalmat adjanak, az eredményességben valamiért kételkednek. Teljes magabiztossággal állítom, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel a legfelszereltebbek vagyunk az országban, így változatos körülmények között is és a legösszetettebb helyszíneken is egyaránt garantáljuk, hogy a patkányok ellen megrendítő csapást tudunk mérni. A beavatkozásainkon, minden alkalommal olyan testközelből figyelhettük meg a patkányok szokásait, melyet a mindennapokban egyetlen patkányirtás során sem és mára teljesen megváltozott az iskola által tanított szemléletmódunk. Nyugodtan kimondhatjuk, hogy a kártevőirtó szakember szinte soha nem látja a patkányt, csak és kizárólag a szakirodalom alapján szerzett tudása az, amivel rendelkezik és próbál valamilyen eszközök segítségével és valamilyen tapasztalás útján egyéni elgondolás alapján kihelyezni eszközöket, melyben benne van az esetlegesség, hogy vagy jó lesz, vagy nem. Az elmúlt évek során, a számtalan terepi munka, napról napra tapasztaltabbá tett bennünket, a megfigyelések és a patkányok viselkedésének kiismerése olyan ajtókat nyitottak meg, melyekről nem is tudtunk, mert nem tanítják. A megszerzett páratlan tudásunk alapján olyan módszert sikerült kidolgozni, mely teljes mértékben kizár minden esetlegességet és maximálisan garantálja a patkánymentességet.

Minden egyes beavatkozást a napnyugta előtt egy órával egy rövid terület bejárás előz meg, melynek célja, hogy megismerkedhessünk a hely adta sajátosságokkal. Ezek között a bejárások között egy idő után az ember hasonlóságokat tapasztal, hogy a patkányok legfőképpen hol tartózkodnak koncentráltan, vannak azok a területek, ahol a bálákat és a takarmányt tárolják, vannak azok a területek ahol a gépeket (traktorok, bálázók, emelők…stb) vannak azok a területrészek, ahol a trágyát tárolják és ahol az állatok elhelyezése van. Az őszi időszakban a patkányok intenzíven húzódnak befelé a zárt épületekbe, istállókba, a takarmánytárolókba. Megfigyelhető, hogy mikor a nap már kezd nyugovóra térni, a patkányok már korán elő jönnek, de még nagyon óvatosak. Az elmúlt évek során megfigyeltük már, hogy melyek azok az időkapuk, melyek produktív időszakoknak minősülnek és melyek amikor mi magunk is szünetet tarhatunk. Mivel a patkányok a nap nagy részét a járatrendszerekben töltik, a legnagyobb biztonságot az éjszaka sötétjében találják meg. Nem is számítanak arra, hogy az éjszakában mi minden lépésüket látjuk és tökéletes célpontokká tudnak válni. Magabiztosságuk és lassú nyugodt mozgásuk könnyed prédává teszi őket. A legtöbb állattartó telepen az év közben csak egy-két patkány található, melyeknek száma a tél közeledtével akár százas egyedszámra is fel tud duzzadni egészen rövid idő alatt. Ezeken a területeken a hetente történő éjszakai portyázás olyan eredményeket tud hozni, hogy a téli időszakra biztosított a kártevő mentesség.

Hívjon most