Figyeljünk oda a darazsakra a nyár elején!

A legtöbb darázs, ha békén hagyjuk, akkor ártalmatlan, sőt egyes fajták védelem alá tartoznak, szükségtelen írtani őket, mert veszélytelenek. Az esetükben jogszabály is tiltja a darázsirtás megkezdését.

Ilyenek például az útonálló darázs, a nagy smaragdfémdarázs vagy az óriás tőrösdarázs. Előfordult, hogy a tűzoltókat riasztották védett fajták miatt, de szerencsére a szakemberek felismerték, hogy védett darazsakról van szó, és nem bántották őket.

Általában a darazsak erős hangja, illetve nagy termete miatt ijednek meg az emberek, ennek köszönhetően támad fel bennünk az elpusztításuk gondolata.

Allergiás reakció indulhat be a darázscsípés miatt

A társas darazsak fészekvédők, ezért érdemes őket elkerülni. Az emberek többsége azért tart a darazsaktól, mert tudják, hogy a csípésük az arra érzékenyeknél allergiás reakciót is kiválthat, ami súlyos esetben életveszélyes állapotot idézhet elő.

Ha kirándulni megyünk, legyen nálunk kalcium pezsgőtabletta, amivel valamennyire enyhíthetjük a csípés tüneteit.

Súlyos esetben, vagy ha gyermeket, idős felnőttet ér darázscsípés, azonnal forduljunk orvoshoz. Ha nem tudjuk megoldani a szállítást, akkor pedig haladéktalanul mentőt kell hívni.

A legjobb védekezés az elkerülés

Azért is érdemes a darazsakra odafigyelni, hogy felkészülhessünk a hatékony védekezésre, melynek a legjobb formája a megelőzés. Teremtsünk olyan helyzetet, hogy ők kerüljenek el minket. Figyeljünk arra, hogy a kertben ne akarjanak fészket rakni. A faházon, a fészeren lehetőleg zárjunk el minden hasadékot, rést, ahol bebújhatnak. Természetesen nem fogunk tudni minden rést betömni, és előfordul, hogy a királynőnek mégis megtetszik valahol egy védett hely, ahol majd nekiáll fészket építeni.

Ennek elkerülésére hozzunk létre mi egy ál, vagy hamis darázsfészket. Ebből a darazsak látni fogják, hogy a környéken már van egy darázskolónia, és maguktól fognak egy másik, távolabbi helyet keresni.

Legyünk tehát okosabbak, mint a darazsak, járjunk túl az eszükön. Készen is kaphatóak ezek a speciális mintázatú, alakú darázsfészekre hajazó eszközök, de mi is készíthetünk ilyet, ha kellő kreativitással rendelkezünk.

Ezek a műfészkek azon az elven működnek, hogy a társas darazsak fészekvédők. Ha a királynő meglát egy darázsfészket, akkor annak közelében nem fog helyet keresni, hogy ott hozzon létre kolóniát, ugyanis nem akar rivalizálni. Ez kb. egy 15 méteres kört jelent.

Tehát, ha 15-20 méterenként kiakasztunk ilyeneket a kertünkben a fákra, a ház, a kerítés, a fészer, sufni közelében, akkor nem fognak mellettünk tanyát verni.

Ősszel aztán beszedhetjük ezeket az ál-fészkeket, és jövő tavasszal vissza tehetjük őket. Ezzel a megoldással a környezetünket sem károsítjuk, mert természetes anyagból készülnek. Évekig használhatjuk. Főleg azért hasznos, mert a darazsakat pusztítja el, csak nem engedi őket a környezetünkbe.

Nemcsak a kertünkben, de a padláson, egyéb helyeken is lógathatjuk őket, bárhova feltehetők, ezért minden olyan helyet védhetünk vele, ahová nem akarjuk, hogy beköltözzenek. Ha márciusban, áprilisban kihelyezzük ezeket az eszközöket, akkor már abban az évben nem lesz gondunk a darazsakkal.

Ha mégis megjelennének a közelünkben, és jelenlétük zavaró lenne egy kerti parti során, akkor egy olajkeverékkel elriaszthatjuk őket. Keverjünk össze citromfű-szegfűszeg és muskátli olajat egy kis vízben oldott édes szappannal, majd tegyük egy szórófejes flakonba. Ezzel fújjuk körbe a házat, a ruhánkat. Mivel ez az illatkombináció számukra taszító, elkerülnek minket.

Hívjon most