Ezeken a helyeken gyakran találkozhatunk darazsakkal

Tavasszal a természet feléledésével együtt előtűnnek a darazsak is, indul a darázsinváziós szezon. Március közepe környékén, amikor nappal legalább 10-15 fokig melegszik az idő, a királynő kirepül, és egy arra alkalmas helyen nekiáll a fészek felépítésének, hogy létre hozza a kolóniát.

Általában az emberek közelében talál számukra megfelelő fészkelő helyet, ami nem csoda, hisz egyre csökkennek az erdős területek. Meglepő, hogy milyen rövid idő alatt milyen nagy, akár labda nagyságú fészek építésére is képes a királynő. Igaz, ebben már segítenek neki az első generációs dolgozók is.

A darázsfészek mérete változó, a focilabda nagyságtól kezdve akár ennek a kétszerese is lehet, több ezer darázzsal a belsejében. A legnagyobb azonosított fészekben 250 ezer példány élt.

Mivel minden évben új fészket építenek maguknak ezek a rovarok, ezért nehéz megtalálni a helyüket.

Általában a különböző darázsfajok különböző helyeken építik meg otthonukat. Van, amikor látható helyre teszik, de sokszor eldugják, rejtett fészket építenek. Minél nagyobb egy kolónia, a darazsak annál agresszívabban védik azt.

Látható darázsfészkek

Gyakran találunk darázsfészket a házak padlásán, eresz alatt, gerendák között. Fákra is szívesen építenek, de az üregeket sem vetik meg.

A darazsak általában agyagból, vagy valamilyen növényi rostból, fűszálakból, fa lécekből, száraz gazból hozzák létre az otthonukat. A kartondoboz is kedvelt építőanyaguk. Összerágcsálják, majd nyálukkal összetapasztják. Ezáltal egy nagyon könnyű anyagot hoznak létre.

Fészkük nem olyan szabályos, mint a méheké. Mindegyik más- és más, egyedi alkotás. Némelyik alakja – számunkra – teljesen szabálytalan, van olyan is, mely függőleges, lefelé néző nyílással készül. Gyakran több elemeleteset hoznak létre.

Rejtett darázsfészek

A darazsak szabad szemmel nem látható, illetve nehezen felfedezhető helyekre is építkezhetnek. Ezt onnan tudhatjuk, hogy sok darázs szinte rendszer nélkül röpköd környezetünkben. Kinézhetik maguknak például a redőnytokot, nem használt farakásokat, háztetőn a cserép alját. Kedvelt helyük a fal és a tető találkozása.

Ezek a rovarok a fészkük megépítéséhez kevésbé megközelíthető védett helyet keresnek. Bevackolhatják magukat akár a fal és a szigetelés közé is. Betelepedhetnek egy nem használt postaládába, villanyórába, kapcsolószekrénybe, álmennyezet alá.

Simán átrágják a gipszkartont is. Előfordulhat, hogy ilyenkor hirtelen a szobánkban találják magukat. Nem kellemes találkozás egyik félnek sem. Rémisztő, ha hirtelen arra megyünk haza, hogy lakásunkat megszállták a darazsak.

Élni és élni hagyni

Ha csak nem veszélyeztetik komolyan az életterünket, érdemes őket békén hagyni, hiszen nagy részük hasznos, és nem akar minket bántani. Ha tehetjük, kerüljük el a fészküket. A darazsak nagyon sok kártékony rovart fogyasztanak el, ezzel is segítve a mi életünket.

Ha darázsfészket látunk egy bokron, lehetőleg ne bántsuk. Ottlétükkel a rovarok a bokrot is védik a tetvek ellen. Biztosak lehetünk abban, hogy a darázsfészek közelében nincsenek kártékony rovarok.

Amennyiben minket veszélyeztetnek, ne kezdjünk házilagos irtásba, mert az nagyon veszélyes. Bízzuk ezt a munkát azokra, akik értenek hozzá, forduljunk szakemberhez. A darázsirtás során nem csak szaktudás szükséges, hanem komoly védőfelszerelés is. Ha ezekkel nem rendelkezünk, akkor akár életveszélyes állapotba is kerülhetünk a csípések hatására.

Hívjon most