Darázs: tények, érdekességek és tanácsok

A darazsak a rovarok rendkívül változatos csoportját alkotják, mintegy 30 000 azonosított fajjal. Leginkább azokat ismerjük, amelyek élénk figyelmeztető színekbe burkolóznak, és fájdalmas csípésekkel fenyegetnek minket.

A legtöbb darázs azonban valójában magányos, és nem bántja az embereket. Mindemellett sokkal több jót tesz az embereknek a kártevő rovarok populációinak szabályozásával, mint amennyi kárt okoz.

Következő cikkünkben többet is megtudhatsz a darázs életmódjáról, a fajokról, és arról, hogyan is védekezhetsz ellene!

A leggyakoribb darázsfajták az ember közelében

Kisgyermekként a legtöbben megtapasztaljuk, hogy a darazsak csípése (azaz helyesen szúrása, hiszen nem csípnek, hanem a fullánkjukkal szúrnak) igen fájdalmas lehet. Ekkor kialakulhat egy félelem vagy iszony a darazsakkal szemben. Pedig alapvetően békés élőlényekről van szó, ha nem zavarjuk meg őket. 

Jellegzetes fekete-sárga mintázatuknak, zúgó hangú repülésüknek és hathatós önvédelmüknek köszönhetően általában még a rovarok iránt kevésbé érdeklődők is felismerik a társas darazsakat. Az azonban már kevésbé közismert, hogy a Magyarországon előforduló kb. 9000 darázsfajból mindössze 20 faj tartozik a szúrásukról elhíresült társas életmódú (azaz kolóniában, fészekközösségben élő) darazsak közé, és azok közül is általában csak 5–6 fajjal találkozhatunk az emberi építmények közelében.

A kifejlett társas darazsak elsősorban ragadozó életmódúak, és a fészekben fejlődő lárváikat jellemzően feldarabolt ízeltlábúakkal etetik. A kisebb-nagyobb rovarok, pókok mellett elhullott állatok is megfelelő prédák lehetnek, de előszeretettel látogatják meg az emberek által elől hagyott élelmiszereket is. A kertészeti, mezőgazdasági kártevőkre vadászva jelentős hasznot is hajtanak. Bizonyos esetekben szerves hulladékot és gyümölcsöket is fogyasztanak. A feldarabolt fehérjedús táplálék azonban a lárváké. A kifejlett darazsak a prédák testnedveivel, nektárral, mézharmattal és más magas tápértékű folyadékokkal táplálkoznak.

A társas darazsak államokat (azaz fészek közösségeket, kolóniákat) alkotnak, amelyek létszáma 100-200 példánytól több ezer vagy több tízezer példányig terjedhet, elsősorban a fajtól függően.

A darázs életmódja

A darazsak számos különböző fajba tartoznak, és ennek megfelelően az életmódjuk is igen változatos. Vannak kolóniában élő társas darazsak, mint például a papírdarazsak, akik nagyobb csoportokban dolgoznak és építik a fészküket. Más darazsak, mint például a lepkegyűjtő darazsak, magányosan vadásznak, és csak az ivarzási időszakban találkoznak.

A darazsak ragadozó rovarok, és általában más rovarokra specializálódtak. Például a papírdarazsak a hernyókkal, a méhek pedig virágporral és nektárral táplálkoznak, míg a legyeket és a rovarokat is szívesen fogyasztják. A darazsak életciklusa általában egy évet vesz igénybe, és a fajtól függően az ősztől-tavaszig terjedő időszakban újraépítik a fészkeiket.

A tavasz beköszöntével, és a dolgozók számának növekedésével, a kolónia egyre több feladatot képes ellátni. A dolgozók gyűjtik a nektárt és a virágport, és ezeket a táplálékokat a darázs királynőnek és a petéiknek adják. A dolgozók felelősek a fészek karbantartásáért és a fészek további építéséért is. Azonban a fészekben van egy speciális csoport is, amelynek tagjai a munkás darazsak, vagy más néven a katonák. Ők azok, akik a kolóniát védelmezik a külső támadásoktól.

Az év későbbi szakaszában a kolónia nőstény darazsai már képesek petéket rakni, és a kolónia virágpor- és nektár-gyűjtő dolgozóinak segítségével további dolgozók és katonák fejlődnek ki. Az év végére a darázs kolónia létszáma elérheti a több száz, sőt akár az ezer egyedet is.

Az ősszel a darazsak elveszítik aktivitásukat, és a dolgozók, valamint a hímek meghalnak. Az utolsó generációban azonban új ivarszervű nőstények fejlődnek ki, akik a téli álmot követően tavasszal alapítanak új kolóniákat, és így az életciklus kezdődik elölről.

A darazsak fészkének életciklusa tehát számos érdekességet és izgalmas fordulatot tartogat. A darázs kolónia tagjai egységesen dolgoznak az életben maradás érdekében, és a kolónia sikeres működésének titka a tagok közötti összehangolt munkában, valamint az egyes tagokra kiosztott szerepek hatékony végrehajtásában rejlik.

A leggyakoribb darázsfajok, amikkel gyakran találkozhatunk

A teljesség igénye nélkül, íme néhány darázsfaj, amivel gyakrban összefuthatunk az otthonunkban, kertünkben:

Miért veszélyes a darázs?

A darazsak potenciálisan veszélyt jelenthetnek az emberekre nézve, mert képesek megszúrni, és csípésük allergiás reakciót válthat ki. Viszont csak akkor támadnak meg, ha úgy érzik, hogy a fészküket vagy területüket veszélyeztetik, vagy ha valamilyen élelmiszerre vagy italra vadásznak.

A darázs csípése fájdalmas és duzzanatot okozhat. Néhány ember azonban allergiás reakciókat tapasztalhat, mint például nehézlégzés, duzzanat a torokban és a nyelv körül, hányinger, szédülés vagy akár ájulás. Az allergiás reakció súlyossága változó, akár életveszélyes is lehet, ha azonnali orvosi ellátás nélkül marad.

Ezenkívül fontos megjegyezni, hogy a darazsak táplálékláncának részei lehetnek a rovarok, beleértve a méheket és a pillangókat is. A darazsak szerepe tehát fontos az ökoszisztéma egyensúlyának fenntartásában, és meg kell őrizni őket, mint ahogy a többi állatfajt is.

Mit ne tegyél soha, ha darazsat látsz?

Ha darazsat látsz, vannak olyan dolgok, amelyeket érdemes betartanod, hogy elkerüld a támadást:

  • Ne próbáld meg megölni a darazsat vagy a fészkét! A darazsak agresszívvá válhatnak, ha úgy érzik, hogy fenyegetik őket, és több darazsat hívnak segítségül.
  • Ne fuss, ha közelednek feléd! A darazsak így tovább üldözhetnek, mivel úgy érzik, hogy menekülsz előlük.
  • Egyedül soha ne kezdj bele a darázsfészek felkutatásába! Ne közelítsd meg a darázsfészket védőfelszerelés nélkül

Ha úgy érzed, hogy a darazsak veszélyt jelentenek, vagy ha allergiás reakciókat tapasztalsz a csípéstől, kérj orvosi segítséget! Ha megszabadulnál a darazsaktól, kérj szakértő segítséget vagy használj darázsirtót óvatosan, és mindig kövesd az utasításokat a biztonságod érdekében!

Hogyan tudsz biztonságosan megszabadulni a darazsaktól?

A legfontosabb, hogy hagyd békén a fészkeket, ha olyan helyen vannak, amelyeket el tudsz kerülni, például az udvar vagy a kert hátsó sarkában. A darázs egy fészket csak egy évig használ. Bár visszatérhet egy helyre, ha az különösen biztonságos. Ha kora tavasszal találsz darázs fészket, amikor a kolónia még kicsi, megpróbálhatod lezárni a fészkekhez vezető összes nyílást. Ha azonban a darazsak a ház belsejében fészkelnek, akkor soha ne tömítsd el a nyílást, mert a darazsak megtalálják a módját, hogy bejussanak!

A darázs csalétek és -csapdák egyes fajoknál beválnak, de csak a szezon elején. A darázscsapdákat még nyár közepe előtt távolítsd el, hogy ne hozzanak létre kolóniát! Mindemellett javasoljuk, hogy távolítsd el el a darazsakat vonzó tárgyakat, például a rothadó élelmiszereket, nyitott kukákat, állateledelt stb. Tavasszal pedig tömítsd le a ház külső részén található repedéseket, hogy megakadályozd a darazsak bejutását!

Hogyan irtjuk mi a darazsakat?

A darázsirtást általában permetezéssel végezzük. Az eljárás bonyolultsága és a kivitelezési idő azonban függ attól, hogy a darázsfészek könnyen vagy nehezen megközelíthető és azonosítható-e. Miután sikeresen eltávolítottuk a fészket, felmérjük azokat a műszaki tényezőket, amelyek lehetővé teszik a darázs megtelepedését és az épületbe történő bejutásátt.

Általában nincs szükség előkészületekre az irtás előtt, de az utómunkálatokra szükség lehet. Ezek a műszaki kivitelezések minimálisak, és általában a rések és hézagok tömítéséből vagy elzárásából állnak annak érdekében, hogy a darazsak ne építsenek új fészket az adott helyre. Az ingatlantulajdonos felelős a szakember által tett javaslatok megvalósításáért és a szükséges utómunkálatok elvégzéséért.

Így előzheted meg a darázs inváziót otthonodban!

Ajánlott már tavasz elején kihelyezni különböző darázscsapdákat! Mivel a darazsak nagy távolságokat képesek repülni, ezért javasoljuk, hogy minél több csapdát tegyél ki a hatékonyság érdekében. Fontos, hogy eltávolítsd azokat a réseket, amelyeken keresztül a darazsak bejuthatnak az otthonodba! A nyílászárókra megfelelő sűrűségű szúnyogháló felszerelését javasoljuk, amely mechanikai védelmet biztosít.

A kertben lévő pangó vízgyűjtőket érdemes megszüntetni, és ha a medencét nem használod, le kell takarni, mert a nagy nyári melegben a darazsak előszeretettel keresik fel a vizet. Ne hagyd az élelmiszereket fedetlen állapotban, mert vonzza a darazsakat! A fentebbi előkészületekkel biztonságban tarthatod otthonodat. 

Gyakori kérdések a darazsakról 

Miért csíp a darázs?

A darazsak elsősorban azért csípik meg az embert, mert fenyegetve érzik magukat. A darázscsípés védekező mechanizmus, mivel mérge elég fájdalmat okoz ahhoz, hogy meggyőzze a nagytestű állatokat és az embereket, hogy hagyják őket békén.

Darázs vagy méh? Hogyan ismerem fel?

A méheket gyakran összetévesztik a darazsakkal, mert hasonló alakjuk van. A darázs élénk sárga-fekete színű, karcsúbb testfelépítése van, és sima, fényes teste. A méhek általában sötétebbek, barna vagy fekete színűek, dúsabb szőrzettel rendelkeznek, amely segíti őket a nektár szállításában.

Segítségre van szükséged a darázsirtáshoz? Lépj velünk kapcsolatba!

Hívjon most