Ártalmas az ágyi poloska az emberre?

Az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozó faj, mely a rovarok osztályának félfedelesszárnyúak rendjébe tartozik. Kezdetben a denevéreken élősködött, majd átterjedt egyes háziállatokra (baromfi, házigalamb), később az emberre is. Nagyon sok probléma okozója, terjedése mára már világméretű.

Tipikusan az a rovar, melyről mindenki hallott.

Hogyan néz ki az ágyi poloska?

Az ágyi poloska vörösesbarna színű, mérete az 1 mm-től a fél centiméterig terjed, 3 pár lába van. Felismerése nem nehéz akkor, ha sikerül megtalálni, ugyanis nem észrevehető. Általában nappal elrejtőzik, szereti a szűk réseket, hézagokat, repedéseket.

Éjszaka bújik elő, mozgása rendkívül gyors. Mivel tapadókorongok vannak a lábán, a függőleges felületeken is jól mászik. Bűzmirigyéből folyamatosan kellemetlen szagot áraszt. Főleg (emberi) vérrel táplálkozik.

Magát a poloskát csak akkor vesszük észre, ha tudatosan keressük. Gyakorlatilag a jelenlétét fogjuk először észrevenni. Azt, hogy csípésnyomokat hagy az emberen, mely napokig viszket.

Általában az ember kezét, lábát csípi meg, illetve a hajlatokat, arcot. Ha reggelre csípésre ébredünk, és éjjel nem hallottunk szúnyogzümmögést, illetve, ha az ágyneműn vércseppfoltokat találunk, felmerülhet a gyanú, hogy poloska áldozatai vagyunk. Sokan allergiások a csípésére.

Hogyan szaporodik?

Az ágyi poloska igen gyorsan szaporodik. Mivel csak lassan vesszük észre, hamar elterjedhet a lakásunkban.

A nőstények naponta 2-3 petét raknak. Általában másfél évig is elélnek, ezért akár 500 petét is rakhatnak, melyek szabad szemmel is felismerhetők. 6-10, esetleg 30 nap alatt fejlődnek ki, a körülményektől függően.

A kis poloskák azonnal táplálék kell, melyet önmaguknak kell megszerezni. Vér nélkül 1-2 napig maradnak életben. Életük során ötször vedlenek, és kifejlődésüket követően lesznek ivarérettek.

Hogyan történik a poloska elleni védekezés és a kiirtása?

Általában egy hónap telik el a poloskák első megjelenésétől felismerésükig, ezalatt az idő alatt akár már 50 darab kikelt egyeddel is számolhatunk. Ez kb. 20 ivarérett példányt jelent, melyek akár már 100 petét is leraktak.

Folyamatosan, intenzíven szaporodnak. Ahogy szembesülünk a problémával, azonnal cselekedni kell!

Az ágyi poloska aktív vagy passzív módon kerülhet be otthonunkba. Hiába takarítunk (vagy nem takarítunk), ez nem befolyásolja megjelenését, mert életben maradásához csak vérre van szüksége.

Aktív módon úgy kerülhet be, hogy lakásunk repedésein keresztül a saját lábán besétál. Passzív módon pedig úgy, ha valaki vagy valami bejuttatja.

Persze mindez véletlenül történik. Nyilván nem tudatosan visszük be, de a közösségben nagyon könnyen hozzájuthatunk. Tömegközlekedési eszközön, színházban, moziban, szórakozóhelyen, szállodákban, szinte bárhol, ahol az emberek akaratlanul is, de fizikailag nagyon közel kerülnek egymáshoz.

Az ágyi poloska, amikor az emberi testből vért szív, a nyálmirigyének váladékát bejuttatja az emberi szervezetbe. Ez ott bőrgyulladást okoz, mert a váladék értágító, véralvadást gátló anyagokat tartalmaz.

A viszketés miatt nem tudunk rendesen pihenni, ez kihathat testi-lelki egyensúlyunkra. Kimondhatjuk azonban, hogy fertőző betegségeket alapvetően nem terjeszt ez az állat. Mivel azonban a vérszívás komoly gond, ezért nem szabad halogatni az ágyi poloska irtás megrendelését, amelyet megfelelően felkészült szakember tud elvégezni.

Hívjon most