Amit tudni kell a patkányölő vadászgörényekről!

Annak apropóján, hogy a Nova-Tox Profi Kft. vadászgörény állománya újabb generációval gazdagodott, nézzünk néhány érdekességet a vadászgörényekről.

A vadászgörény vagy házi görény (Mustela putorius furo) a ragadozók rendjébe, a menyétfélék családjába tartozó emlős. A menyétfélékhez soroljuk még a nyestet, nyusztot és hermelint is, alakjuk és testfelépítésük hasonló.

Hosszú és nagyon hajlékony gerincoszloppal rendelkeznek, a vadászgörények a fejüket csaknem 180°-kal képesek elfordítani. Teljesen kifejlett fogsora 34 fogból áll. 5-11 évig él, bár hallottak már 15 éves egyedről is. Ivari érettségüket 5-12 hónapos korban érik el.

Csaknem egész Európában előfordul, keleti elterjedésének határai az Urálig terjednek. Hiányzik Skandinávia középső és északi területeiről, a Brit-szigetek jelentős részéről, Izlandból.

A görények között is többféle létezik. A vadászgörény az Európában, vadon élő közönséges görény háziasított változata. Hazai rokona a mezei vagy molnárgörény. Többfelé élnek vadászgörény-közönséges görény hibridek, a legnépesebb populáció Új-Zélandon.

Utóbbi példányok azért alakultak ki, mert a rágcsálók, nyulak elszaporodását gátolva, görényeket és hermelineket szállítottak a szigetekre. Az importált állatok aztán keveredtek az ott élő fajokkal és szintén elszaporodtak.

Eredete nem ismert, ahogyan háziasítása megközelítő időpontja sem. Maradványaik már kb. i. e. 1500-tól fellelhetők. Szinte minden forrás, az ókortól kezdve, a nyúlpopuláció kezelhető számban tartása, a rágcsálók elszaporodása ellen, illetve rágcsálóirtás céljából tartott vadászgörényeket említ.

Kis termete ellenére ragadozó állat, rágcsálókkal, békákkal, madarakkal, tojásokkal táplálkozik. Még a hobbiállatként tartott görények étrendjének is 70-80%-át nyers hús kell, hogy adja. Ezen kívül nyers tojással és nagyon apróra vágott nyers gyümölcsökkel etethetjük a házi kedvenceket. A vadászgörények szervezete nem tudja előállítani azokat az enzimeket, amelyek szükségesek a növények megemésztéséhez.

Hajlékonysága, kíváncsi természete és viszonylagos bátorsága miatt előszeretettel bújik be mindenféle lyukba, csőbe és egyéb kis zárt területre. Emellett kiváló szaglásuk teszi őket patkány- és rágcsálóirtásra alkalmassá. Manapság a nagyobb hányadban hobbiállatként tenyésztett görények mellett (igazából újra) megjelentek a vadászatra és rágcsálóirtásra képzett vadászgörények. A kisebb termetű nőstényeket tartják alkalmasabbnak a patkányok, egerek lyukakból való kiűzésére, sokan a hímeket csak fedezésre tartják.

Nagyon intelligensek, gyorsan tanulnak. Könnyen szobatisztaságra szoktathatók.

Sokat alszanak (14-18 órát), az ébren töltött idejük nagy részében azonban mozgékonyak, imádnak játszani, bújócskázni, elcsenni különböző tárgyakat.

Gyakran a lakásban tartott vadászgörények kedvenc szórakozása mindenféle tárgyat összeszedni és azokat elrejteni a leglehetetlenebb helyekre. A görénytulajdonosok találtak már zoknikat, kulcsokat, ezüsttárgyakat és szétrágott szivacsokat is a rejtekhelyeken. A lakásban szinte bármilyen (szűk) helyre be- vagy felmásznak. Mielőtt hazaviszünk egy ilyen kis állatot, érdemes görénybiztossá tenni a lakást.

A közhiedelemmel ellentétben a görény nem büdös. Jellegzetes pézsmaszagot áraszt, ami a bundájából, a bőrön lévő pézsmamirigyből ered, a fej körül koncentrálódik és végig terjed a testén. A végbélnyílás mellett kétoldalt található a bűzmirigye, de ezt kizárólag támadáskor, védekezéskor, félelemből vagy párzási kedv jeleként juttatja a levegőbe, mint a rokona, a bűzös borz.

A Nova-Tox Profi Kft.-nél a görények tartását felelősen végezzük, nem hobbiállatként, hanem rágcsálóirtás céljából. Tanításukra, képzésükre nagy hangsúlyt fektetünk, mert számunkra fontos az igényes, precíz és gyors munkavégzés.

Hívjon most