Az ágyi poloska csípés tünetei és kezelése

Az ágyi poloska szinte észrevétlenül bújik meg a kis zugokban. Ezek a kis fenevadak emberi vagy állati vérrel táplálkoznak, lapos, ovális alakúak és vörösesbarna színűek. Az ágyban, a bútorokban, a szőnyegben, a ruházatban és más tárgyakban élhetnek, és éjszaka a legaktívabbak. 

Nincsenek szárnyaik, ezért az állatokra vagy az emberekre ugranak, hogy egyik helyről a másikra át tudjanak vándorolni. Általában egy éjszakai utazás után jutnak be az otthonodba – a poggyászodban vagy a ruhádban utazva. Akkor is bejuthatnak hozzád, ha használt bútorokat viszel be egy másik lakásból az otthonodba. Mindemellett egyik lakásból a másikba is átvándorolhatnak, ha egy épület vagy egy szálloda ágyi poloskákkal fertőzött.

Bár az ágyi poloska csípés ritkán veszélyes, nagyon tud viszketni. Egyes esetekben elfertőződnek vagy allergiás reakciót váltanak ki. Most megtudhatod, hogy melyek a poloska csípés tünetei, és hogyan kezeld őket! 

Viszont még mielőtt belevágnánk, íme egy rövid ismertető erről az apró teremtményről!

Az ágyi poloskáról röviden

Az ágyi poloskák (Cimex lectularius) apró, lapos, élősködő rovarok, amelyek kizárólag emberek és állatok vérével táplálkoznak alvás közben. Az ágyi poloskák vörösesbarna színűek, és nincsenek szárnyaik.  Méretük 1 mm-től 7 mm-ig terjedhet, így szinte észrevétlenül csaphatnak le következő áldozatukra. Több hónapig is élhetnek vérfogyasztás nélkül.

Ha azt gyanítod, hogy poloskák vannak az otthonodban, akkor keresd meg a poloskák nyomait az ágyban és más területeken! 

Általában napközben elrejtőznek:

  • háztartási repedésekben vagy résekben
  • falakban
  • csomagokban
  • ágyneműkben
  • matracokban
  • ágyrugókban
  • ágykeretekben
  • laza vagy hámló tapétákban
  • elektromos kapcsolótáblákban
  • elektromos kábelek vezetékeiben
  • kanapékban (ha valaki a kanapét alvásra használja)

Az ágyi poloska jellemzően ott él, ahol az emberek alszanak a házban. Ez azért van, mert a poloskákat vonzza a testhő és a szén-dioxid. Általában nem vándorolnak át más helyiségekbe, ha az emberek nem ott alszanak. Jellemzően éjféltől-hajnalig táplálkoznak, majd napközben ugyanott bújnak el, ahol a csípés előtt voltak.

Magukat a poloskákat nem biztos, hogy látod, de előfordulhat, hogy vércseppeket vagy apró fekete pöttyöket találsz az ágyadban, amelyek poloska ürülékből származnak. Ha poloskákat találsz, akkor feltétlen hívj egy profi kártevőirtó céget, aki gyorsan és hatékonyan orvosolja a problémát! 

Nagyon nehéz megtalálni az ágyi poloskákat, hacsak nem vagy erre szakmailag kiképezve. A legtöbb kártevőirtó cég ingyenesen elvégzi az ellenőrzést. Ha poloskákat találnak, általában több lehetőséget is kínálnak az eltávolításukra.

Ne feledd, hogy amíg nem szüntetted meg a fertőzést, addig ne látogass el más házába, illetve ne aludj ott, mivel ez potenciálisan terjesztheti a poloskákat!

Honnan ismerem fel?

Tudtad, hogy az ágyi poloskák szinte észrevétlenül csíphetnek meg? Ez a nyálukban lévő érzéstelenítőnek köszönhető. Emiatt néhány napig is eltarthat, amíg a poloskacsípés tünetei kialakulnak.

Vannak, akiknél a poloska csípésnek soha nem jelentkeznek észrevehető tünetei. Az emberek körülbelül 30-60 százalékánál soha nem alakul ki reakció egy poloska csípésre. Amikor a tünetek mégis kialakulnak, a csípések általában:

  • vörösek és duzzadtak, a csípések közepén egy sötét folt található 
  • sorokba vagy csoportosulásokba rendeződnek, több csípés csoportosul egymással
  • viszketés, égő érzés tapasztalható
  • folyadékkal teli hólyagok jelenhetnek meg a bőrödön
  • a lepedőn vérfoltokat is találhatsz a vakarózás következtében

Fontos, hogy ne vakard a csípéseket, hiszen a rovarcsípések vakarása vérzést vagy fertőzést okozhat!

Hol fordulnak elő a testen az ágyi poloska csípései?

Az ágyi poloska a test bármelyik részét megcsípheti. Általában azonban olyan bőrfelületeket csípnek meg, amelyek alvás közben szabadon vannak. Ide tartozik az arc, a nyak, a karok és a kezek. Ha jellemzően pizsamát viselsz az ágyban, a poloska a ruhadarab vonalában fog csípni.

Az ágyi poloska csípés jelei

Persze nem táplálkoznak minden egyes éjjel. Sőt, akár több hétig is kibírhatják evés nélkül. Ez jó dolognak tűnhet, de megnehezítheti, hogy észrevedd, hogy poloskák vannak az otthonodban. Sőt, néhány hétbe is beletelhet, mire észreveszed, hogy a csípések egy nagyobb minta részei. Ez pedig azért problémás, mert a poloskák nagyon gyorsan el tudnak szaporodni. Egy nőstény 3-4 naponta is képes petéket rakni.

Ezeket a tüneteket okozza az ágyi poloska csípése

Bár ritkán, de bizonyos esetekben beszámoltak poloska csípés okozta szisztémás allergiás reakciókról is. A reakciók jellemzően csalánkiütést, asztmát és ritka esetekben anafilaxiát jelentettek.

Ezenkívül a poloska csípések okozta sérülések állandó vakarása másodlagos fertőzésekhez vezethetnek. A fertőzés kockázatának csökkentése érdekében mosd le a csípéseket szappannal és vízzel, és próbáld meg nem vakargatni őket!

Ha azt gyanítod, hogy a poloska csípés következtében fertőzés vagy allergiás reakció alakult ki, fordulj az orvosodhoz: 

  • többszörös csalánkiütés
  • légzési nehézség
  • zihálás
  • a torok vagy a száj duzzanata
  • láz
  • hidegrázás
  • szédülés

Mennyire veszélyes az ágyi poloska csípés?

Az ágyi poloska csípések általában nem jelentenek komoly orvosi veszélyt. A csípés kezelésének legjobb módja, ha elkerülöd az adott terület megvakarását, fertőtlenítő krémeket alkalmazol, és antihisztamint szedsz. 

A legtöbb embernél a poloska csípésre adott reakciók a tünetmentességtől a kis piros dudorok, viszketés vagy enyhe gyulladás kialakulásáig terjedhetnek. Vigyázni kell azonban a súlyos allergiás reakciókkal, amelyek a fentebb leírt módokon jelentkezhetnek!

Az ágyi poloska csípés kezelése házilag

A legtöbb esetben a poloskacsípések 1-2 héten belül meggyógyulnak. A tünetek enyhítésére a következőket teheted:

  • Alkalmazz vény nélkül kapható vagy vényköteles szteroid krémet a gyulladás és a viszketés csökkentésére!
  • Szájon át szedhetsz antihisztamint a viszketés és az égő érzés csökkentésére!
  • Használj vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót a duzzanat és a fájdalom enyhítésére!
  • A vény nélkül kapható gyógyszerek mellett számos olyan házi gyógymód is létezik, amely segíthet enyhíteni a poloskacsípés tüneteit. 

Próbálj meg az alábbiak közül egy-két otthoni módszert alkalmazni:

  • Hideg ruhát vagy törülközőbe csomagolt jégcsomagot helyezz a csípésre!
  • Szódabikarbónából és vízből készült vékony paszta alkalmazása!

Hogyan tudsz gyorsan megszabadulni az ágyi poloskától?

Szeretnél gyorsan megszabadulni a kellemetlen vendégektől otthonodban? Most mutatunk pár házi módszert, amivel csökkentheted a tüneteket, és felszámolhatod a poloska inváziót! Viszont ne feledd: a végleges felszámolásához, a tartós eredmény érdekében minden esetben ajánlott profi szakembert hívni az ágyi poloska irtáshoz! 

Otthoni tippek az ágyi poloska invázió megszüntetéséhez:

  • Porszívózd és tisztítsd ki a padlót, a matracokat, a bútorokat és a készülékeket!
  • Mosd ki az ágyneműt, a függönyöket és a ruhákat a mosógép és a szárítógép legmelegebb fokozatán!
  • Zárd műanyag zacskókba azokat a tárgyakat, amelyeket nem lehet kimosni, és tárold őket néhány napig -17°C-os hőmérsékleten vagy több hónapig melegebb hőmérsékleten!
  • A biztonságosan felmelegíthető tárgyakat melegítsd fel 46 °C-ra!
  • Tömítsd ki a szegélylécek körüli réseket és a bútorok repedéseit tömítőanyaggal!

Ahogy fentebb is írtuk, egy profi segítsége nélkül szinte lehetetlen megszabadulni a poloskáktól. Sok kártevőirtó cég manapság nem vegyi irtást alkalmaz, például nagyon magas hőfokon vagy nagyon hideg folyékony nitrogénnel dolgozik. Ezek a lehetőségek lehetnek a leghatékonyabb módjai az ágyi poloskák kiirtásának, mivel a poloskák ellenállnak a legtöbb rovarirtó szerrel szemben.

Gyakori kérdések az ágyi poloska csípésről

Az ágyi poloskák kis parazita rovarok, amelyek emberi vérrel táplálkoznak. Bár közegészségügyi problémát jelentenek, az ágyi poloskákról nem ismert, hogy harapásukkal betegséget terjesztenének.

Mikor jön elő az ágyi poloska?

Az ágyi poloskák főként éjszaka aktívak, és általában alvás közben csípik meg az embereket. Ahhoz, hogy élelemhez jussanak, a bőrt átszúrják, és a hosszúkás csőrükön keresztül vért szívnak.

Mikor múlik el az ágyi poloska csípés?

A legtöbb esetben a poloskacsípések 1-2 héten belül meggyógyulnak. A tünetek enyhítésére a következőket teheted: alkalmazz vény nélkül kapható vagy vényköteles szteroid krémet a gyulladás és a viszketés csökkentésére!

Hogyan néz ki az ágyi poloska csípés?

Az ágyi poloska csípések apró piros dudorok vagy horzsolások formájában jelennek meg, amelyeket hólyagok vagy csalánkiütés vesz körül. Néhány ember reakciót mutat a csípésekre, mivel nagyon viszkethetnek, és fájdalmas duzzanat alakulhat ki.

Segítségre van szükséged az ágyi poloska irtáshoz? Bizonytalan vagy az adott fajtával kapcsolatban? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és mi 24 órán belül visszahívunk!

 

Hívjon most